Bilgi AkışıTeknoloji

Carrier Grade Nat Nedir?

Carrier Grade Nat Nedir?

Son dönemlerde kullanıcılar tarafından popülerliği artan CGNAT, bir IP adresi üzerinden yüzlerce hatta belki de binlerce kişinin internete çıkmasını sağlayan bir ağ yapılandırma olarak tanımlayabiliriz.

Birçok internet servis sağlayıcısının son zamanlarda kullanıcılarını CGNAT’a teşvik etmesinin nedeni aslında son yıllarda yaşanan ani internet kullanımından kaynaklanıyor. Her cihazın kendini tanıtan bir IP (Internet Protocol) adresine sahip olması gerekiyor.

Bugün 32 bit’lik sistemde 4 baytlık IPv4’ten tarafından sağlanan IP adreslerinden maksimum olarak 4 milyar 294 milyon 967 bin 296 adet IP adresi var.” Yani bu demek oluyor ki aynı anda internete 4 milyar 294 milyon 967 bin 296 cihaz bağlanabilir ayrıyeten bunun bir fazlasının internete bağlanması mümkün değildir. Peki internet kullanıcıları internete nasıl bağlanıyor, bunun da cevabını şimdi verelim.

IP sahibi olan internet kullanıcıları “Modemin ardından hemen olarak genel ağa” bağlanabiliyor. Fakat CGNAT aracılığı ile internete bağlanan cihazlar modemlerine servis sağlayıcı firmalar tarafından sonradan yerleştirilmiş bir cihaz ile yerel bir ağda işlem yapıyormuş gibi IP adresi tanımlanıyor. Ve bu cihazlara tanımlanan IP adresi internete bağlanmak ve işlem yapmak isteyen binlerce cihazın tek bir IP adresi üzerinden internete bağlanmasına imkan veriyor.

Carrier Grade Nat Kullanıcılarının Port Açmama Nedeni;

Router/Yönlendirici cihaz bunu engelliyor, normal IP adresine sahipken yaptığınız gibi kendinize özel port tahsis edemiyorsunuz. Eğer edebilseydiniz büyük ihtimalle aynı bloğu paylaştığınız bir başka kullanıcının internetinin kesilmesine neden olabilirdiniz.

Eğer portu açmak istiyorsak aşağıdaki çözümlerden yararlanabiliriz;

  • Statik IP Adresi Satın Almak
  • CGNAT’ten Çıkış Yapmak
  • Sanal Ağ Yazılımını Çalıştırmak
– Statik IP Adresi Satın Almak 

Statik IP adresi satın alarak, CGNAT sisteminden çıkartabiliriz.

– CGNAT’ten Çıkış Yapmak 

Servis sağlayıcı firmanızla iletişime geçerek özel kullanımlar için CGNAT IP bloğundan çıkmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

– Sanal Ağ Yazılımını Çalıştırmak

Örnek vermek gerekirse Hamachi gibi yerel ağları, sanal ağ mantığını kullanarak paylaşıma açan yazılımlardan yararlanmaktır.

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: