10 Soruda Üniversite SerisiRöportajVAKIF ÜNİVERSİTELERİYBS Dünyası

Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

10 Soruda Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Herkese merhaba arkadaşlar, ”

10 Soruda Üniversite Serisi “adlı röportajımızı sizlerin de en çok merak ettiği Antalya AKEV Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile yapıyoruz. Yazılı röportajımızı Antalya AKEV Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Arş. Gör. Gökhan AKEL ile yaptık.  Değerli hocamıza yöneltiğimiz 10 soru ile AKEV Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında sizlere bilgiler elde ettik. Tercih döneminde olan ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adaylarının merak ettiği bir çok konuya değinip aydınlattık. Eğer siz de  Antalya AKEV Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü düşünüyorsanız röportajımız sizlere bir yol olacaktır.

 

1) Ben kimim? (Kendinizden bahseder misiniz)?

Merhaba
Antalya AKEV Üniversitesi Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktayım.

 

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Antalya AKEV Üniversitesi Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümünde son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen işletme, bilgisayar ve bilişim sistemlerini bir arada inceleyen disiplinler arası 4 yıllık bir lisans programıdır. Genellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden bir bölümdür.

İşletme, bilgisayar ve bilişim sistemlerini bir arada incelemesi sebebiyle günümüzde çok talep gören bölüm ve meslekler arasında yer almaktadır. Bu bölümde öğrencilere en güncel bilişim ve teknolojileri sunulmaktadır. Hem işletme ve yönetim, hem de bilgisayar ve bilişim alanlarında analitik düşünme ve uygulama açısından eğitim verilmektedir.

 

3)Bölümünüz Nasıl bir fakülteye sahip?

Antalya AKEV Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2017 yılında kurulan bir fakültedir. Bu fakülte altında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edilmektedir. Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümü 2020 yılında ilk öğrencilerini alacaktır.

İşletme, bilgisayar ve bilişim sistemleri alanlarında uzman olan akademik kadro ile eğitim vermekteyiz. Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümünde bu bölümden mezun olanların kamu ve özel sektörde karar alma ve yönetme aşamalarında istihdam edilmesi için hazırlanan 4 yıllık programa sahibiz. Fakültemizde, teknoloji ve bilişim alanında uzman, aynı zamanda yöneticilik yapabilecek bireyler yetişmektedir.

 

 

4)Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencileri için Staj imkanlarınız var mı?

Öğrenciler 6. yarıyılda 40 günlük staj eğitimi almaktadır. Öğrencilerin yaptıkları staj sayesinde teorik alanda öğrendiği bilgileri uygulamaya koyabilme fırsatına erişmektedirler. Hem bu açıdan faydası var hem de sektör-öğrenci yakınlaşması da sağlanarak mesleki deneyim kazanmaktalar.

Gerek öğrenciler gerekse bölüm hocaları ve üniversite yönetimi aracılığıyla biz öğrencilere staj yeri bulma konusunda destek sağlamaktayız. Hazırlanan formlar, istihdam fuarları ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yürütülen ortak çalışmalar aracılığıyla öğrenciler diledikleri alan ve kurumda staj yapabilmelerinde destek olmaktayız.

 

 

5)Antalya akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerine Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus , Mevlana,  Work and Travel vb.) var mı?

Üniversite olarak birçok ülke ve üniversiteyle son yıllarda ciddi ortak işbirliklerine girilmiştir. Üniversitemizde bulunan Uluslararası İşler Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen yurtdışı bağlantılarından öğrencilerimiz 4 yıllık eğitim ve öğretim dönemlerinde yararlanacaklardır. Bu yurtdışı imkânları arasında Erasmus ve Work and Travel bulunmaktadır. Mevlana ve diğer yurtiçi imkanlarımızdan da öğrenciler dilerse yararlanabilmektedir.

 

 

6) Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Diğer Üniversitelerden farkı var mı?

Antalya AKEV Üniversitesi’nin Antalya’da bulunan bir üniversite olması en büyük avantajlara kaynak oluşturmaktadır. Hem turizm hem de sektörel açıdan dikkat çeken bir merkezdir.

Türkiye’de birçok bölümde hocaların yetkinliklerinin İşletme ağırlıklı olması, ciddi bir dezavantaj yaratmaktadır. Antalya AKEV Üniversitesi’nde ise bu neredeyse yarı yarıyadır. Ancak öğrenciler zengin seçmeli ders havuzlarından kendi yetkinlik alanlarını kendileri belirleyebilmektedir.

 

 

7) Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

Bölümün eğitim dili Türkçe’dir. Ancak 4 yıllık eğitim süreci boyunca Temel İngilizce ve Mesleki İngilizce dersleri bulunmaktadır. Bölgesel avantaj ve Turizm başkentinde olmamız açısından öğrenciler yabancı dillerini çok daha hızlı bir şekilde geliştirmektedirler.

 

 

8)Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümün eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

Öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca ekonomi, pazarlama, algoritma ve yapay zeka, veri tabanı ve yönetimi, yazılım mühendisliği, mobil uygulama programlama, optimizasyon ve bilgisayar ağları gibi bir çok ders almaktadırlar. Öğrencileri her yönden besleyen ve sektöre hazırlayan dersler bulunmaktadır. Seçmeli dersler için de diğer bölümlerden arzu ettiği dersleri öğrencilerimiz seçebilmektedir.

 

 

9) Bölümünüze  gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

Üniversitemizde öğrenci toplulukları, etkinlikler ve hem akademik açıdan hem sosyal açıdan keyifli ve zengin bir üniversite ortamı bulunmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın en güzel plajlarına sahip şehirlerinden birisi olan Antalya’da okumanın ayrıcalığını öğrenciler mutlaka yaşayacaklardır. Ayrıca öğrenci dostu şehir araştırmalarında ilk sıralarda olan Antalya şehri, birçok akademik ve sosyal olanaklar sunmaktadır.

 

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

Öğrencilerin her türlü sorularına cevap veren bir çağrı merkezine sahibiz. Onun dışında interaktif görüşmelerin de yapılabildiğini söylemek isterim.

Her şey gönlünüzce olsun..

 

 

Antalya Akev Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Instagram sayfası için BURAYA tıklayın.

 

Bizi kırmayıp bize vakit ayırdığı için değerli hocamız, Arş. Gör. Gökhan AKEL ‘ e teşekkür ediyoruz.

Umarım röportaj serimiz sizlere fikir sunmuş ve tercihlerinizde yardımcı olmuştur.

Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilir ve sizler için daha faydalı içerikler oluşturmamızı sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki Röportaj serisinde görüşmek üzere.

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu