MEZUNLARYBS Dünyası

İSVEÇ’TE YAŞAYAN BİR YBS MEZUNU : ÇAĞDAŞ ÜNAL

Merhaba arkadaşlar,

Yönetim bilişim sistemleri yeni bir bölüm olduğu için mezun bulmak herkesin ortak problemi haline gelmiştir. Bölüme yeni başlayan arkadaşlar kadar bölümü okuyup da aklında birçok soru işareti bulunan arkadaşlarımız bulunmaktadır. Mezunlarla röportajları paylaştığımızda soru işaretleri cevaba dönüşecektir, cevabını bulamadığınız soruları ise gerekli sosyal ağlardan adı geçen mezunlara ulaşıp öğrenebilme şansına sahip olacaksınız. Geçmişte ybsblog gibi bir topluluk oluşturup yönetim bilişim sistemleri dünyasında büyük emeği olan arkadaşımız Oğulcan’ın bazı mezunlarla “MisMezun” projesi altında yaptığı röportajları sizinle paylaşacağım. Röportajlar Oğulcan arkadaşımıza ait olup onun izni doğrultusunda kullanılmaktadır.Başkasının izinsiz bir şekilde alıntı yapması kesinlikle yasaktır! İlk olarak sizinle İsveç’te çalışan bir arkadaşımızın röportajını paylaşacağım. Yurt dışında kariyer düşünen kişilerin ilgisini çekebilir.

İSVEÇ’TE YAŞAYAN BİR YBS MEZUNU : ÇAĞDAŞ ÜNAL

Çağdaş Ünal, Ahmet Yesevi Üniversitesi MIS bölümünden 2008 yılında mezun olmuş. Ayrıca uzaktan, Halka İlişkiler ve Tanıtım bölümünün yanısıra İşletme bölümünü de bitirmiş. İş hayatına 2004 yılında Proje Koordinatörü olarak başlamış ve yaklaşık 2 yıl burada görev almış. 2006-2012 yılları arasında Freelance Designer olarak çalışan Çağdaş Ünal bu görevlerine İstanbul’un çeşitli firmalarında sırasıyla Design Director, Lead UX Designer olarak devam etmiş ve 1 yıldır İsveç’te Product Designer olarak görev alıyor. Sorularımıza verdiği cevaplara gelin hep beraber bakalım.

-Neden Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih ettiniz ?

Çünkü liseden itibaren bilişim sektöründe yönetici olarak çalışmak ve sonrasında da kendi şirketimi kurmak istiyordum. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün uzun vadede bana bu alanda yardımcı olacağına inandım.

-Bir YBS’cinin olmazsa olmaz özelliği ne olmalı?

Hayat iniş ve çıkışlarla dolu. Siz planlar yaparken kader arkanızdan kıs kıs gülermiş. Birçok şeyin planladığınız gibi gitmeyeceğine eminim. Çünkü siz hedefleriniz doğrultusunda çalışırken sizden bağımsız olarak sonucu etkileyen çok fazla değişken var. Örneğin bir işe ne kadar uygun olsanız da o işe kabul edilmeniz sizin kararınızda değil. Bu yüzden hem iş hem de özel hayatınızda sağlayacağınız bireysel disiplin ve motivasyon zorlukları aşmanızı sağlar. Mutlu olmayı asla ihmal etmeyin. İşler çoğu zaman gecikebilir. Hayat kariyerden ibaret değil. Sahip olduğunuz tek şey etrafınızdaki insanlar. Siz kendinize ne kadar güvenseniz de sosyal çevreniz olmadan ancak bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. İşimiz insanlarla. Biz insanlarla, insanlara yardımcı olmak için çalışıyoruz. Yeni insanlarla bağlantı kurmayı ve sahip olduğunuz çevrenizle bağlantıda kalmayı asla ihmal etmeyin. Aynı eğitime ve aynı tecrübeye sahip kişilerle aranızdaki tek fark tanıdığınız kişiler olacak.

-Üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirmek adına hangi alanlara yöneldiniz ?

Üç üniversiteyi de uzaktan okudum. Böylece kariyerime odaklanma şansım oldu. Üniversite hayatım boyunca yeni şeyler öğrenebileceğim işlerde çalıştım. Şu an Product Designer olarak yoluma devam ediyorum. Çalıştığım her şirkette dahil olduğum projeleri yönetme fırsatı buldum. Okulda öğrendiklerimi şirketlerdeki süreçlere dahil etme şansım oldu. Zorunlu stajın haricinde tatillerinizde ilginizi çeken ufak büyük şirketlerde çalışmanızı, okul zamanıda bireysel veya grup olarak geliştireceğiniz projelerle ilgilenmenizi tavsiye ederim. Sektörel etkinliklere katılmanız daha mezun olmadan önce iş dünyasıyla temas kurmanızı sağlayacaktır. Bu da daha önce bahsettiğim insan faktörü için oldukça önemli.

-Şuan İsveç’te çalışıyorsunuz. Bir YBS’ci adına oradaki olanakları nasıl buluyorsunuz ?

Bu belki apayrı bir yazı olacak kadar uzun bir konu. İsveç eğitim kalitesi nedeniyle oldukça yenilikçi bir ülke. Yetişmiş insan gücü ve kalkınmış bir ekonomi sayesinde IKEA, Volvo, Ericsson, Electro Lux gibi birçok dünya markası bu ülkeden çıktı. Facebook, Google, IBM ve HP gibi teknoloji devlerinin bu ülkedeki yatırımları katlanarak devam ediyor. Bunların yarattığı ekosistemin içinde çalışmaktan keyif alınabilecek birçok şirket var. İsveç iş ve özel hayat dengesini en iyi kuran ülkelerden biri. Sosyal haklar ve çalışma koşulları olarak dünyadaki sayılı ülkelerden. Özetlemek gerekirse bilişim sektörünün bu kadar gelişmiş olduğu bir ülkede elbette bu alanda çalışacak uzmanlara da çok ihtiyaç var. Burayı 1970’lerin Almanya’sı gibi düşünün… Buraya gelmeniz için önce yüksek lisans ve staj imkanlarını araştırmanızı öneririm. Dünyanın birçok yerinden gelen uzmanlar sayesinde tek kelime İsveççe bilmeden buradaki şirketlerde çalışabilirsiniz. Birçok şirketin resmi dili İngilizce’dir. Aynı zamanda ilkokuldan üniversite sona kadar olan İngilizce eğitimi sayesinde İsveç, yabancı dil bilme oranı en yüksek olan ülkeler arasında. Otobüs şoförlerinden garsonlara kadar herkes sizinle İngilizce konuşabilir. Buraya yerleştikten sonra devletin sizi yönlendireceği ücretsiz kurslar sayesinde İsveççe de öğrenebilirsiniz.

LinkedIn : tr.linkedin.com/in/cagdasunal/tr

Yazar

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: