ÜNİVERSİTELERYBS Dünyası

ADÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

Merhaba arkadaşlar,
Ben Cemal YÜKSEL. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi – Söke İşletme Fakültesi – Yönetim bilişim sistemleri bölümünden bölüm birincisi olarak mezun oldum. ADÜ hakkında birçok soru aldım ve o soruların cevaplarını bir arada toplayarak soru-cevap formatında bir tanıtım yazısı oluşturdum.

1) Okul ve çevresi hakkında bilgi verir misiniz?

Tabii. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü Söke İşletme Fakültesi’nde bulunmaktadır, dolayısıyla kampüsümüz merkez kampüste değil Söke’de yer almaktadır. Söke, Aydın’a 48 km mesafededir. Kampüs Söke’nin Yenikent mevkisinde yer almaktadır. Yenikent, kampüs ve çevresi olarak %80 olarak öğrencilerden oluşmaktadır, yani Yenikent’te dolaştığınız zaman yolda denk gelebileceğiniz 10 insandan 8’i üniversite öğrencisidir. Kampüsümüzde İşletme Fakültesi, Sağlık Fakültesi/Yüksek okulu, Mimarlık fakültesi ve MYO bulunmaktadır. İşletme Fakültesi’nin yanında Kız KYK Yurdu bulunmaktadır. Kampüsün içinde çoğunlukla öğrencilerin ikamet ettiği Ceyce Kız Apartı, Kampüs Evleri, Ünipark Evleri, İkonbahçe Evleri, İkon evleri, Golden Park evleri gibi birden çok 1+1 ve 2+1 stüdyo evleri mevcuttur. Söke kampüsünün çevresinde 13 adet kafe, 3 adet pub, 4 adet bistro, 1 adet meyhane ve 2 adet bar bulunmaktadır. Söke’yi en özel kılan şey ise coğrafi konumudur. Kuşadası’na 21 km mesafe, Didim’e 46 km, İzmir’e 110 ve Bodrum’a 127 km mesafededir.

2) Söke’de sosyal hayat nasıldır?

Söke’de sosyal yaşam kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Söke’de dans kursları ve tiyatro kursları bulunmaktadır. Sabaha karşı 4-5’e kadar açık kafeler mevcuttur. Gece hayatını seviyorsanız eğer haftanın 2 ya da 3 günü (isteğe bağlı) Kuşadası’ndaki gece kulüplerine turlar düzenlenilmektedir. Havalar iyi olduğu zaman Kuşadası ayağınızın altındadır. Geceleri sahilde ateş yakarak çevresinde gitar eşliğinde eşsiz sohbetleriçin birçok sahili mevcuttur. Sosyal hayat kavramı kişiden kişiye değiştiği için bunun gibi birçok örnek mevcuttur.
Söke öyle bir yerdir ki ilk geldiğinde lanet okuyup küfür edersin, ancak adaptasyon sürecini geçirdikten sonra mezun olacağın zaman gitmemek için elinden gelen her şeyi yaparsın.

3) Söke’deki Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün eğitimi nasıldır?

Söke’nin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün akademik kadrosu Prof. Dr. Mustafa ÇETİN, Prof. Dr. Muhsin ÖZDEMİR, Dr. Öğr. Üyesi Halise ŞEREFOĞLU HENKOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Türkay Henkoğlu, Dr. Öğr. Asil ALKAYA ve Arş.Gör. Büşra KUTLU KARABIYIK’tan oluşmaktadır. Hocaların hepsi kendi alanında uzman insanlardır. Birkaçına değinmek istiyorum sadece..
Dr. Öğr. Üyesi Halise ŞEREFOĞLU HENKOĞLU; Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini alıp bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. Sizlere Bilgi Arama Stratejileri, Bilimsel Araştırma yöntemleri gibi derslerde ODTÜ’de kazandığı muhteşem bilgilerini verip son bahar döneminde bölüm bitirme tezi yazmanızda en büyük etkisi olan kişidir.
Dr. Öğr. Üyesi Türkay HENKOĞLU; Hacettepe üniversitesi mezunudur. Bölümümüzün dersi olan Bilişim Hukuku kitabının yazarıdır. Yani diğer hocaların ders anlatırken kaynak gösterdiği kişi size kitabını yazdığı dersi vermektedir. Çok muazzam değil mi?
Dr. Öğr. Üyesi Asil ALKAYA; Dokuz Eylül Üniversitesi mezunudur. ERP, İş Zekası, Statejik Yönetim gibi Yönetim Bilişim Sistemleri’nin ana derslerini alırken eşsiz bilgilerinden faydalanabileceğiniz muhteşem bir velinimettir kendisi.

4) Söke’de işletme ağırlıklı mı ders görürüz yoksa yazılım mı?

Aydın Adnan Menderes Üniversite’sinde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü Söke İşletme Fakültesi’nde bulunduğu için “işletme” ağlırlıklı dersler görülmektedir. Ancak, bir Yönetim bilişim sistemleri mezununun bilmesi gereken “yazılım” bilgisinden fazlası eğitim programında verilmektedir.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Yönetim bilişim sistemleri bölümünün ders programı’na buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Şu anlık aklıma gelen bilgiler bunlardır. Aklınıza takılan başka bir şey varsa benimle instagram’dan iletişime geçebilirsiniz.

İnstagram: cemallyuksell

Saygılar!

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. gerçekten çok saçma bu hatrı sayılır bölümün sökede olması ybs topluluğu keşke bu konu için uğraşsa ve bölüm merkezde olsa

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu