10 Soruda Üniversite SerisiDEVLET ÜNİVERSİTELERİRöportajYBS Dünyası

Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

10 Soruda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

 

Değerli arkadaşlar,

röportaj serimize  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arş.Gör. Esra CENGİZ ile devam ediyoruz.

Değerli hocamıza röportaj serimizin 10 sorusunu yönelterek üniversite hakkında bilgiler edindik.

Eğer sizde 10 Soruda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü düşünüyorsanız röportaj serimiz sizlere bir yön olacaktır.

 

 

1)Ben kimim? (Kendinizden bahseder misiniz)?

Ben Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arş. Gör. Esra Cengiz. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetimin ardından özel bir şirkette Sistem Geliştirme Uzmanı olarak çalıştım. İş hayatıma devam ederken Aksaray Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yüksel lisans programına kaydoldum. 2017 yılında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde akademik kariyerime başladım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde doktora eğitimime devam etmekteyim.

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Artan rekabet koşulları içerisinde doğru karar almanın önemli olmasının yanı sıra bu kararın hızlı bir şekilde alınması da büyük önem arz etmektedir. Bu noktada da bilişim sistemlerinin önemi devreye girmektedir. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, bilişim sistemlerine davranışsal ve teknik açıdan yaklaşım gösteren bir bölümdür. Bu sebeple de içerisinde bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve işletme alan bilgisini barındırır. Amacı bu sistemleri planlayacak, tasarlayacak, geliştirecek ve yönetecek insan gücünü yetiştirmektir.

 

3) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nasıl bir fakülteye sahip ?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde 2014 yılında kurulmuştur. 2014-2015 akademik yılı güz döneminde lisans programına öğrenci alımına başlamıştır. YBS Bölümü de İİBF’nin misyonu ve vizyonu doğrultusunda eğitim ve öğretim çalışmalarına devam etmektedir. Daha detaylı bilgiye fakültemiz web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://w3.bilecik.edu.tr/iibf/

 

 

4) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü için Staj imkanlarınız var mı?

Öğrencilerimiz istemeleri halinde, isteğe bağlı staj yönergemize göre staj yapabilirler. Staj Süresi 30 gündür. Öğrenciler, dört (4) yıllık eğitim-öğretim dönemi boyunca en az bir (1) en fazla iki (2) dönem ve kesintisiz 15 iş gününü kapsayan süreler içinde staj yapabilir.

 

 

5) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü için  Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus , Mevlana,  Work and Travel vb.) var mı?

Öğrencilerimiz Erasmus, Farabi ve Mevlana programlarından yararlanabilmektedir. Daha detaylı bilgiye üniversitemiz uluslararası ilişkiler ofisi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://w3.bilecik.edu.tr/uluslararasi/

 

 

6) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak  Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

Diğer üniversitelerin olduğu gibi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin de amacı toplum için kaliteli ve nitelikli bireyler yetiştirmektir. Bunun için de sürekli iyileştirmeyi odak noktasına alır. YBS bölümü özelinde baktığımızda öğrencilerin ilgi alanlarının tercih noktasında daha dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de tercih yapacak öğrencilere tavsiyem, şehir, barınma, sosyal aktiviteler gibi üniversite tercihinde ön plana çıkan kriterlerin yanı sıra, öğretim üyelerinin çalışma alanlarını da göz önünde bulundurmalarıdır. Bazı üniversitelerde bilişim ağırlıklı eğitim görülürken bazılarında yönetimin daha ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Ancak YBS her ikisini de dengeli götürmesi gereken bir bölümdür.

 

 

7) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

Bölümümüz Türkçe olarak eğitim vermektedir. Yine öğrencilerimiz istekleri doğrultusunda İngilizce hazırlık eğitiminden faydalanabilirler.

 

 

8) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

Diğer üniversite bölümleri ile kıyasladığımızda daha çok yönetim ağırlıklı dersler bizim bölümümüzde yer almaktadır. Öğrencilerimiz 1. Sınıfta muhasebe, iktisat işletme gibi temel ders eğitimlerini tamamladıktan sonra 2. sınıftan itibaren kendi ilgi alanlarına uyacak seçmeli dersler kategorisinden seçim yapabilmektedirler. İİBF bünyesinde yer alan iktisat, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, maliye ve işletme bölümünden açılan derslerden de fakülte seçmeli kategorisi altında ilgi alanlarına uygun ders seçiminde bulunabilirler.

 

 

9) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne   gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2007 yılında kurulan genç ve kendisini sürekli geliştiren öğrenci dostu bir üniversitedir. Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. 2018 yılından itibaren, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödülleri’nin “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde her yıl ödüle layık görülen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 2020 yılında 8 Turuncu Bayrak ödülü alarak, 116 üniversite arasında 2’nci sırada yer alma başarısı göstermiştir. BŞEÜ öğrenci değişim programları, bünyesinde bulundurduğu merkezler ve sosyal kültürel etkinlikler açısından öğrencilerinin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

http://aday.bilecik.edu.tr/

 

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle aday öğrencilerin, kesinlikle mezun olduklarında sevecekleri bir işi yapacaklarını sağlayan tercihte bulunmalarıdır. Ben üniversite hayatına mimarlık fakültesi eğitim ile başlamış, mimar olarak mutlu olamayacağını düşünmüş bir öğrenciydim.  Sonraki süreçte endüstri mühendisliği lisansım ve ardından gelen YBS yüksek lisansı ve doktora eğitimi ile tam olarak hayal ettiğim işin içerisinde buldum kendimi. YBS size çok farklı ufuklar açar ve sizin her zaman dinamik olmanızı sağlar. Sürekli gelişimin, dönüşümün devam ettiği sürekli yeni şeyler öğrendiğiniz bir bölümdür. YBS bölümü, çok geniş bir yelpazede birçok mesleğin temelini size sunar, ilgi ve merakınıza göre uzmanlaşma alanı tercihini sizin seçiminize bırakır. Bu da sürekli merak eden ve araştıran kişilere büyük bir esneklik sağlamaktadır. Yalnızca YBS öğrencilerinin değil, bütün öğrencilerin yabancı dil konusunda gerekli önemi verip, kendilerini geliştirmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. YBS bölümünün amacı yazılımcı yetiştirmek değildir ancak bilişim ve yönetim bağlantısını en iyi şekilde kurabilmek için en az bir tane programlama dilini en iyi şekilde öğrenip, mantığını kavramış olmanın değerli olduğu fikrindeyim. Yaşadığımız pandemi süreci de bize gösterdi ki bilişim sistemlerine önem vermeyen kurumların sürdürülebilirliği mümkün değildir ve bu sistemlerin yönetimi için kilit iş gücüne ihtiyaç vardır. Bu sebeple, sürekli kendisine değer katan ve gelişmeye açık YBS mezunlarını bekleyen çok farklı ve özel çalışma alanları mevcuttur.

 

 

 

Bizi kırmayıp vakit ayırdığı için değerli hocamız Arş.Gör. Esra CENGİZ‘e teşekkür ederiz.

Tüm soru .görüş,ve önerilerinizi yorum kısmına veya iletişim adreslerimden birine yazarak bana iletibilirsiniz.

Bir sonraki röportaj serimizde görüşmek üzere….

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: