10 Soruda Üniversite SerisiRöportajVAKIF ÜNİVERSİTELERİYBS Dünyası

Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

10 Soruda Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

 

Değerli arkadaşlar,

10 Soruda Üniversite Serisi adlı röportajımı  Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile devam ediyoruz. Röportajımızı değerli Yaşar Üniversitesi öğrenci temsilcisi ALP ÖZKAN ile yaptık.

 

 

 

 

1) Ben kimim? Kendinizden bahseder misiniz?

 

Merhaba, Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 2.Sınıf öğrencisi ve Öğrenci Temsilcisiyim. Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde sizleri neler bekliyor anlatmaya çalışacağım. Kendim devlet üniversitesinde başka bir bölümü okurken, geleceğinin parlak olduğuna ve iş imkânları yelpazesinin genişliğine inandığım Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne geçerek, Yaşar Üniversitesi’nde okumaktayım.

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

 

Günümüz Bilgi Çağı’nın olmazsa olmazı BİLGİ, bunun İLETİŞİM ortamında yararlı hale gelmesi BİLİŞİM’dir.  Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde; İŞLETME, KURUM, KURULUŞU, BİLİŞİM ile yönetibilecek YÖNETİCİLER yetiştirilmektedir. Bunun için ağırlıklı olarak bilişim dersleri ve ayrıca her dönem en az bir tane de işletme dersleri verilmektedir. (Bknz: https://mis.yasar.edu.tr/ )

 

3) Nasıl bir fakülteye sahipsiniz?

 

Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, 4 yıllık lisans eğitiminin İNGİLİZCE dilinde verildiği Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna bağlıdır. Yüksekokulumuzda ayrıca Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Turizm Rehberliği Bölümleri mevcuttur. Yüksekokul yönetiminde öğrenci fikirlerine çok önem verilmektedir. Ben, şahsen öğrenci temsilcisi olarak Yüksekokul Yönetim Kurulu Toplantılarına katılmakta, arkadaşlarımın istek ve görüşlerini sunmaktayım. Bunun da çok ayrıcalıklı bir şey olduğuna inanmaktayım. (Bakınız: https://ubyo.yasar.edu.tr/ )

 

 

4) Staj imkanlarınız var mı?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü müfredatında 3’üncü sınıf sonunda 30 günlük staj vardır. Öğrencileri staj yerlerini kendileri bulmakla yükümlüdürler. Ancak daha önceki yıllardaki staj yerlerini ve firmalardan/kurumlardan Üniversitemize gelen stajyer talepleri Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü web sitesi üzerinden duyurulmaktadır.  Üniversitemizin kurucusu Yaşar Holding bünyesindeki firmalarda da staj imkânları mevcuttur. (Bknz: https://mis.yasar.edu.tr/ogretim/staj-hakkinda-sik-sorulan-sorular/ )

 

Ayrıca müfredatımızdaki Endüstriyel İşbirliği (Industrial Cooperative-Coop) Eğitim Programı, 6. yarıyıl sonundaki yaz dönemi ile 7. yarıyılı kapsar. Genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde olan ve başvurduğu dönemden önce aldığı tüm derslerini başarıyla tamamlamış olan öğrenciler, staj dersi (MIS-4899 6 AKTS) ve 3 seçmeli alan dersi (MIS-4001, MIS-4003, MIS-4005) (18 AKTS)’ne kayıt olarak (toplam 24 AKTS), Üniversite anlaşmalı ulusal/uluslararası kurum/kuruluş ve şirketlerde çalışabilirler. Öğrenciler, ders uygulama esaslarına göre seçilir, devam eder ve değerlendirilirler. (Bknz. https://mis.yasar.edu.tr/lisans-mufredati/ )

 

5) Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus , Mevlana,  Work and Travel vb.) var mı?

 

Yaşar Üniversitesinin birçok Üniversite ile Erasmus anlaşması bulunmakta gerekli şartları sağladığınız taktirde bu programlara dahil olabilirsiniz.

 

6) Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

 

Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinin diğer üniversitelere göre farkı, öğretim kadrosunun Bilişim ağırlıklı olması, çoğu hocaların Bilgisayar / Yazılım Mühendisliği bölümlerinde hocalık tecrübelerinin olması. Hatta, asistanımız bile, hali hazırda Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini yapmaktadır. Bu da, bize bilişim derslerinde çok faydalı olmaktadır. Ayrıca, Müfredatımızda seçmeli olarak Bilişim Sistemleri Denetçiliği eğitimi vermesi, eğitimin %100 İngilizce oluşu ve bana göre son olarak öğrencisini destekleyen ve donanımlı bir akademik kadroya sahip oluşudur. Ayrıca, Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir’de ve son derece modern, öğrenci dostu bir kampüsünün olması, beni oldukça cezbetmiştir.

 

7) Bölümün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

 

Bölümün eğitim dili %100 İngilizce olup, ayrıca 1 yıl süre ile Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Ancak sene başında, Yabancı Diller Yüksekokulunun düzenlediği İngilizce yeterlilik sınavından gerekli notu (60/100) aldıkları takdirde doğrudan bölüm derslerine başlanabilmektedir. Yaşar Üniversitesi Hazırlık Sınıfında alışa gelinen dışında, çok eğlenceli bir ortamda İngilizce öğretilmektedir. Dönem sonu yapılan OSCAR Günü etkinliği, öğrencilerin bütün öğrendiklerini sunma imkânı vermektedir.

 

8) Bölüm eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

 

Bölümün ders ağırlığı daha çok Bilişim alanından programlama dilleri, veri yapıları, bilişim sistemleri gibi derslerden oluşmakta ve ayrıca her dönem en az bir tane işletme dersi verilmektedir. Matematik, istatistik, ekonomi, hukuk ve öğrencinin tercihine göre seçmeli dersler de mevcuttur. Müfredatı detaylı incelemek için bölümün web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye edebilirim. (https://mis.yasar.edu.tr/)

 

9) Üniversitenize gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

Üniversitemize gelecek öğrencileri aktif öğrenci toplulukları, etkinlikler ve hem akademik

açıdan hem sosyal açıdan faydalı, keyifli ve hareketli bir üniversite hayatı bekliyor olacaktır. Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir’de ve son derece modern, öğrenci dostu bir kampüs öğrencilerini beklemektedir.

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?)

 

Yüksek enerjili ve girişken olmalarını, ayrıca okul dışında mesleki gelişimine faydalı olacak öğrenci toplulukları etkinliklerine, deneyimlere katılmalarını, deneyimli bir öğrenci olarak tavsiye edebilirim. YBS adayı öğrencilere bölüme başlamadan önceki Hazırlık Sınıfında yeterli düzeyde İngilizceye hakim olacaklarını ve tercih yapmayı düşündükleri okulun müfredatını, öğretim üyelerinin akademik özgeçmişlerini incelemelerini tavsiye edebilirim. Ben şahsen, bu konuları araştırıp, ikinci bir Üniversite ve Bölüm olarak Yaşar Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü seçtiğim için çok mutluyum.

 

 

Değerli Öğrenci Temsilcisi Alp ÖZKAN ‘a  bizi kırmayıp bize vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz. Röportaj hakkında görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Bir başka  röportaj serisinde görüşmek üzere…

Yazar

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Elinize sağlık bölüm hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş. Bölümü tercih etmek isteyen veya tercih yapmak için bölüm arayan kişiler için çok faydalı özellikle tercih dönemleri yaklaşırken böyle bir yazı yazdığınız için teşekkürler.

  2. Çok detaylı ve başarılı bir ¢alışma olmuş, ellerinize sağlık. Çok bilgilendirici ve iyi düşünülmüş.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: