10 Soruda Üniversite SerisiDEVLET ÜNİVERSİTELERİRöportajYBS Dünyası

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Herkese merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda “10 Soruda Üniversite Serisi” adlı serimizin Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bölüm başkanı Prof.Dr. Aykut Hamit Turan ile yaptığımız roportajı okuyor olacaksınız. Yönetim Bilişim Sistemleri denilince akıllara ilk gelen üniversitelerden biri olan Sakarya Üniversitesi’ni tercih etmeyi düşünen arkadaşların akıllarına takılan soruları cevaplandırmak gayreti ile çok fazla sözü uzatmadan roportajımıza geçiyorum. Vakit ayırdığı için kıymetli hocamıza çok teşekkür ederiz.Keyifli okumalar.

1)Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ben Prof.Dr. Aykut Hamit Turan. Şu anda Umman”da Unıversıty of Nızwa”da akademisyenlik yapmaktayım aynı zamanda Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bölüm başkanıyım. 20 yılı aşkındır akademik hayatın içindeyim.

2) Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü açıklar mısınız?

Günümüzün en popüler çalışma alanlarından ve disiplinlerinden biridir Yönetim Bilişim Sistemleri. İşletmeler-örgütler için gerekli bilişim sistemlerine karar vermek, tasarlamak, geliştirmek ve uygulamak günümüzde oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Bu bölüm örgütlerin en değerli kaynaklarından olan bilgi ve veri kaynaklarını uygun bir şekilde toplayan, derleyen, yöneten ve paylaşımını sağlayan bilişim sistemleri geliştirilip, uygulaması sürecinde gerekli duyulan kalifiye insan gücünün eğitimini ve yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür.

3) Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi olarak nasıl bir fakülteye sahipsiniz?

Fakültemiz oldukça köklü ve donanımlı bir fakülte olmakla birlikte dünyanın en önemli işletme akreditasyonu olan AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) tarafından akreditasyon sürecindedir. Fakültemizde yayın ve eğitim kalitesi anlamında üst düzeyde olan dinamik akademisyenlere sahibiz. Mevcut bölüm ve programlarımız kendi alanlarında rekabetçi ve sektörde aranan niteliklerde mezunlar vermektedir.

Fakültemiz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için:  http://islf.sakarya.edu.tr/

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ TANITIM FİLMİ

 

4)  Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık mevcut mu?

İsteğe bağlı İngilizce hazırlık programımız mevcuttur ve her öğrencimize öneririz bu programa katılmalarını. Bölümün dili Türkçedir. İsteğe bağlı olarak derslerin %30 u İngilizce okutulmaktadır.

5)  Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

Dengeli bir ders programımız var derslerin yaklaşık %30-40 ı işletme derslerinde %30 u bilgisayar mühendisliği kökenli derslerden ve %30 u da Endüstri Mühendisliği kökenli derslerden oluşmaktadır. Endüstri Mühendisliği programı ile Çift Ana Dal anlaşmamız da mevcuttur. Bu şekilde öğrencilerimiz aynı anda hem YBS hem Endüstri Mühendisliği diploması alabiliyor.

Ders programımızı incelemek için:  https://ebs.sabis.sakarya.edu.tr/Birim/DersPlan/1138

6) Staj imkânlarınız var mı?

EVET, 8. YARIYILDA STAJ ZORUNLUDUR. Çeşitli özel ve kamu firmaları ile bağlantılarımız var. Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri de firmalar tarafından aranılan niteliklere sahip bireyler olarak yetiştikleri için staj bulmakta pek zorluk çekmemektedirler.

7) Yurtdışı eğitim imkanlarınız (Erasmus , Mevlana vs) var mı?

Üniversitemizin Erasmus ve Mevlana programları mevcuttur. Gerek Avrupa Ülkeleri ve Gerekse Türk Cumhuriyetler ile öğrenci ve hatta öğretim üyesi değişimi yapmaktayız. Bu imkânlardan faydalanan öğrenci ve hocalarımız oluyor. Hatta bende bunlardan biriyim (Erasmus Faydalanıcısı olarak)

8) Sakarya Üniversitesi olarak diğer üniversitelerden farkınız nedir?

 Sürekli iyileştirme faaliyetleriyle üniversitemiz, her zaman en iyisi olmak için aktif olarak çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerimizin memnuniyetlerini ölçmek için yaptığımız çalışmalarla da öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim sağlama gayreti içerisindeyiz. 1992 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne sürekli gelişim içerisinde olan Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önemle biliniyor. Sakarya Üniversitesi mezunları, diplomalarının yanında aldıkları diploma eki ile uluslararası tanınırlık kazanıyor. Güçlü bir bilişim altyapısına sahibiz. Öğrencilerimiz Üniversite-Sanayi İş birliği ile geliştirilen 3+1 ve 7+1 Uygulamalı Eğitim Modeli ile iş yaşamına bir adım önde başlıyor. Ayrıca Sakarya Üniversitesi, Avrupa ve Dünya’da tanınan en saygın ödüllerden bir olan Mükemmellikte Süreklilik ödülüne sahip Türkiye’de tek üniversitedir. Sapanca gölü manzaralı eşsiz güzellikte bir kampüs ortamı mevcut. Bölümümüzün İşletme Fakültesi bünyesinde olmasından dolayı işletme ve yönetim disiplininde uzman pek çok kaliteli öğretim üyesinden gerektiğinde destek alabilmekteyiz. Bilişim alanında da çok kaliteli ve başarılı öğretim üyelerimiz eğitim vermektedir. Genç, kaliteli ve dinamik bir kadromuz var. Hızla gelişiyoruz.

9)  Üniversitenize gelecek öğrencileri neler bekliyor?

Sakarya yaşamak için güzel bir yer hem doğası hem de sunduğu imkânlar ile. Hem İstanbul a hem de Ankara ve Bursa ya çok yakın. Kampüsümüz çok güzel ve imkânları oldukça iyi. Hocalarımız çok nitelikli ve yardımsever. Sakarya Üniversitesinde okumak ve Sakarya da yaşamak oldukça ucuz ve eğlenceli aynı zamanda faydalı.

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle ben sizi YBS bölümün seçmenizden dolayı kutluyorum. Günümüz ve geleceğin en popüler mesleklerinden birini seçtiniz. Bilgi çağında yaşıyoruz. Günümüzde hem bireylere hem işletmelere en fazla avantaj sağlayan nitelik sahip oldukları bilgiyi en etkin şekilde yönetme yetenekleridir. Siz de bu süreçte örgütlerin değerli insan kaynakları arasında yer alacaksınız. Sizleri SAÜ de aramızda görmekte mutluluk duyacağız.

 

 

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ TANITIM FİLMİ

 

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS

Yazar

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Teşekkürler ama biraz daha detaylı olsaydı iyi olabilirdi ybs açıklanması açısından(ybs geleceği, suanki durumu, iş olanakları, mezunlar vs..)

      1. Web sitemizi incelerseniz gerekli içeriklerin var olduğunu göreceksiniz .Daha güzel içeriklerde gelecektir.
        Teşekkürler yorumunuz için.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: