10 Soruda Üniversite SerisiDEVLET ÜNİVERSİTELERİRöportajYBS Dünyası

Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

10 Soruda Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Herkese merhaba arkadaşlar,

” 10 Soruda Üniversite Serisi “adlı yazılı röportajımız ile tekrardan  karşınızdayım.

Yazılı röportajımızı Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hocalarından Dr. Öğr .Üye . Mustafa YANARTAŞ ile yaptık.Değerli hocamıza yöneltiğimiz 10 soru ile Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında sizlere bilgiler elde ettik.Tercih döneminde olan ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adaylarının merak ettiği bir çok konuya değinip aydınlattık.Eğer siz de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü düşünüyorsanız röportajımız sizlere bir yol olacaktır.

 

 

1)Kendinizden biraz bahseder misiniz?

 

Ben Dr. Öğr. Üye. Mustafa YANARTAŞ. 1988 yılında ODTU Fizik bölümünü bitirdim. Daha sonra sırası ile İstanbul Üniversitesi Fizik bölümünde  yüksek lisans,  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe Finans ana bilim dalında tezsiz yüksek lisans ve son olarak da Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans ve Bankacılık  ana bilim dalında doktora yaptım. Lisanstan mezun olduktan sonra 7 yıl orta öğretimde Fizik Matematik öğretmeni olarak çalıştım. 1995 yılında YazEvi Yazılım’ı kardeşlerim ve bir arkadaşımızla kurduk. 25 senedir yazılım dünyasında, özellikle de KKP ( Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımı geliştirme, satış ve desteği konularında, girişimci olarak bulunmaktayım. Bu süreçte bazı bilişim sektörü  derneklerinin YK’larında da  çeşitli görevler yapmaya çalıştım.

 

2) Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nü açıklar mısınız?

 

YBS iki disiplini temel alan bir bölümdür. Bunlar Bilişim Teknolojileri ve Yönetim Bilimi. YBS mezunları kurum veya organizasyonların daha iyi yönetilebilmesi için etkin, uygun ve uyumlu bilişim teknoloji araçlarının seçimi, kullanımı ve sürdürülebilirliği alanlarında uzman olmaya aday olarak yetiştirilirler.

 

 

3)Düzce  Üniversitesi İşletme Fakültesi olarak nasıl bir fakülteye sahipsiniz?

Biz Düzce Üniversitesinde İşletme Fakültesi çatısı altındayız. Düzce ybs   fakültesi hakkında daha fazla bilgi almak için şu adrese gidebilirsiniz.

Düzce YBS: https://duzce.edu.tr/yonetim-bilisim-sistemleri/

 

4) Staj imkanlarınız var mı?

Düzce YBS bölümü 7 + 1 olarak eğitim vermeye çalışıyor.  Öğrencilerimiz 7 dönem ders görüp, son 8.dönem tamamen staj yapmaktadır.  Özellikle stajın 8. Dönemde olması öğrencilerimizin iş hayatı hakkında hem tecrübe kazanmasına hem de staj yaptığı yer başta olmak üzere iş bulma noktasında iyi imkanlara sahip olmasına olanak sağlıyor.

 

5) Düzce Üniversitesi olarak  Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus , Mevlana,  Work and Travel vb.) var mı?

Evet. Bir çok üniversitemizde olduğu gibi Düzce Üniversitemizde de öğrencilerimiz, şartların sağlanması durumunda yurt dışında, yukarıdaki programlar çerçevesinde bir çok imkana sahip oluyorlar.

 

6) Düzce Üniversitesi olarak   Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

 

Başta da söylediğim gibi YBS iki disiplini temel almaktadır. Ders programımıza da bakıldığında bunu görebilirsiniz. Derslerimizin yarısı bilişim diğer yarısı da yönetim alanındadır. Yönetim bilimi alanındaki derslerin içeriklerine hakim olmadan bilişim araçlarının verimli kullanılması oldukça zordur. Bunun bilinci ile Yönetim bilimi alanındaki Örgütsel davranıştan Girişimciliğe, Muhasebe Finanstan Çağdaş Yönetim Tekniklerine kadar bir çok ders öğrencilerimize sunulmaktadır. Bilişim alanında ise Programlamaya Girişten Veritabanına, Web Tasarımından Yapay Zeka Uygulamalarına kadar bir çok ders verilmektedir. Ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu dersi, bilebildiğim kadarı ile sadece Düzce YBS de verilmektedir. YBS nin ana dersi sayılan Kurumsal Kaynak Planlama dersi iki dönem halinde yine Düzce YBS de verilmektedir. Kurumsal Kaynak Planlama dersi yönetim bilimi ile bilişim teknolojilerini gerçek anlamda bir arada buluşturan derstir.

Ayrıca son dönemde öğrencilerimizin staj yapmaları Düzce YBS’i ayrıcalıklı kılan bir diğer unsurdur. Bir diğer farklılığımızda 3 ve 4. sınıfta bir çok seçmeli ders imkanı öğrencilerimize sunularak onların alt alanlara yönelmelerine daha öğrenci iken imkan sağlanmasıdır. Fikir vermesi açısından bazı seçmeli dersler ;  Karar Destek Sistemleri, Yenilik Yönetimi, İş Etiği, Sistem Analizi gibi bir çok ders..

 

 

7)Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık mevcut mu?

 

Eğitim dili Türkçedir. İstenilirse bir yıl İngilizce hazırlık okunabilir.

 

 

8) Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü eğitimi ve ders ağırlığı nasıl?

 

Bilişim derslerinin hemen hepsi uygulamalı derslerdir. Yönetim tarafındaki derslerde bile proje bazlı derslerimiz vardır. Sayısal bir ağırlık vermek gerekirse Bilişim Teknolojileri dersleri ile Yönetim dersleri hemen hemen %50 ye %50 dir.

 

 

9) Düzce Üniversitesine   gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

Gelişen ve değişen dünyamızda Üniversite okumanın içeriği de sürekli değişmektedir. Örneğin bizim okuduğumuz zaman ile günümüz arasında ciddi  fark vardır. Bizler, 35 – 40 sene önce, üniversitede okurken temel olarak bilgi aldık. Çünkü o zamanlar bilgiye ulaşım çok zordu. Ama günümüzde bilgiye ulaşım oldukça kolay. Dolayısıyla öğrencilerin amaçları ciddi değişti. Tabii verilen eğitimlerinde. Günümüzde öğrencilerin üniversite de bilgi alırken kendi algılarını açık tutarak, öğrendikleri bilginin uygulama ve uyarlamalarını ders hocalarından öğrenmek en önemli görevleri olmalı. Bunu yapabilen gençler ileriki yaşamlarında çok daha başarılı olacaklardır. Sadece verilen bilgiyi öğrenmeye çalışanlar ise çok geri de kalacaklardır. Bu soruya böyle bir girişle başlamamın nedeni önce günümüz üniversite eğitimini daha iyi anlamalıyız.

Olaya bu açıdan bakıldığında öğrencilerimiz önce kendilerini sorgulamalı ve sonrasında da hangi üniversitede hangi alanda neler alabileceğini değerlendirmelidir. Bunun içinde gençlerimiz üniversitelerin imkanlarını bu açıdan incelemelidir. Her üniversitede çok değerli öğretim üyeleri hocalarımız var. Öğrencilerimiz farklılığı hocalarımızın uzmanlık alanları ve alt alanların çokluğunda aramalıdırlar. Sorunuza bu açıdan bakılmalı diye düşünüyorum.

Düzce YBS bölümü olarak farklılık konusunda oldukça zenginiz. 6.soruyu cevaplarken Düzce YBS’nin alan çeşitliliğini ifade etmeye çalıştım. Bu konuda gelecek öğrencilerimizi memnun edeceğimize eminim. Yeter ki onlar istekli ve gayretli olsunlar..

Olayın bir de eğitim dışı imkanlarına da bakılmalı. Düzce ‘de bir çok devlet ve özel öğrenci yurtları var. İstanbul Ankara yolu üzerinde olmanın avantajı ile şehir dışından gelenler için Düzce kolay ulaşım imkanına sahiptir. Şehir içi ulaşım kolaydır.

 

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

YBS öğrencilerimize şunu söylemek isterim. Gerçekten okudukları bölümde geleceklerini yönetme açısından çok ciddi avantajlara sahipler. Hem yönetmeyi hem de teknolojinin kullanımını öğreniyorlar. Günümüz şartlarında bu iki disiplini bilmek çok büyük avantaj. Lakin sadece kuru bilgi yeterli değildir. Mutlaka derslerde ve üniversite ortamı vesilesi ile farklı imkanlarla elde edilen bilginin hacmi sürekli büyütülmeli  ve sonrasında da bu bilginin kullanım alanları ile ilgili uygulamalı dersler  ciddiyetle takip edilmelidir. Uygulama alanları hakkında teknik gezi ve konferanslarla daha yakından ve detaylı bilgiler elde edilmelidir. Ayrıca teorik derslerde de hem çok çalışarak hem de ilgili tüm soruları sorarak maksimum bilgi elde edilmelidir. Böylelikle teorik düşünme, Sistemleri teorik olarak algılama yetisi geliştirilmelidir. Üniversite ortamındaki ders dışı etkinliklere de çok ciddi şekilde katılım sağlamalıdır. Okul hayatını bu şekilde geçirmeyi başaran YBS öğrencilerinin geleceği çok parlak olacaktır. Ben üniversite hayatında derslerinde başarılı ve ders başarılarını ders konularının uygulama alanları ile de ilişkilendiren öğrencilerin geleceği yönlendireceğine yürekten inanmaktayım. Geleceği yönlendirme noktasında YBS öğrencileri kullanabilirlerse üniversitelerde diğer bölümlerde eğitim alan öğrencilere göre avantajlılardır. Bu da YBS öğrencilerinin en önemli motivasyon kaynağıdır diye düşünüyorum.

YBS adaylarına gelince. Üniversite sınav sonucundaki bölüm seçimi kişisel bir tercihdir.  Ben üniversitedeki her bir bölümün çok değerli olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Her bir öğrenci okuduğu bölümde, hangi bölüm olursa olsun, çok başarılı olmak için gayretli olmalı. Ve hedef olarak da okuduğu alanda elde ettiği başarıları hayatta kendine ve topluma ciddi etkisi olacak çıktılara dönüştürmek olmalıdır. Olaya bu açıdan baktığımızda YBS öğrencileri mezun olduklarında hatta öğrenci iken bile çok değişik ve etkinliği çok yüksek çıktılar elde edebilirler. Eğer YBS bölümünü tercih ederlerse üniversitenin ilk gününden hayattaki son günlerine kadar yeni bilgiler öğrenmeyi ve elde ettiği her bilgiden de yeni çıktılar elde etmesi gerektiğine önce inanmalı sonra da bunu fiiliyata (uygulamaya) dökmelidir. Bu temel fikri özümserlerse detayları daha iyi yöneteceklerdir.  Ve tercihlerini YBS ye yaptıkları için hayatta daima mutlu olacaklardır.

 

Bizi kırmayıp bize zaman ayırdığı için Değerli hocamız Dr. Öğr .Üye . Mustafa YANARTAŞ ‘a ve YBSBLog Düzce Üniversitesi temsilcisi Ahmet Mete UÇAR arkadaşımıza teşekkürler ediyoruz.Umarım röportaj serimiz hepinize bir harita olmuş ve uykunuzu kaçıran sorulardan kurtarmıştır. Görüş ve önerilerinizi yorum kısımına yazarak daha faydalı içerikler oluşturmamızı sağlayabilirsiniz.Bir sonraki röportaj serimizde görüşmek üzere…

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: