ÜNİVERSİTELERYBS Dünyası

KTÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

       KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

 

Merhaba arkadaşlar, ben Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. Sınıf öğrencisi Mustafa Mert KISA. Bu yazımda sizlere Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon şehrinde Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi olmak üzerine bilgilendirme yapacağım. Bu yazım umarım bölümü tercih etmeyi düşünen veya tercih eden arkadaşlarımıza yardımcı olur.

Öncelikle bölümümüz hakkında kısaca bir bilgi vereyim. “Bölümümüzün amacı; kamu ve özel sektörde bilişim sistemlerini geliştirecek düzeyde bilişim ve bu sistemleri yönetecek düzeyde yöneticilik bilgisine sahip kişiler yetiştirmektir.” Kısaca bölümümüzün amacını tanımladıktan sonra şimdi asıl konumuz olan Trabzon şehrinde, Karadeniz Teknik Üniversitesinde bu bölümü okumanın nasıl olduğu üzerine konuşalım.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

ktü

Bölümümüz KTÜ’nün Merkez Kanuni Kampüsü içerisinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin altında yer almaktadır. Öncelikle kampüsümüz sizlere yeşil alanlarıyla Karadeniz’de okuduğunuzu hissettiriyor. Şehir merkezine toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan kampüsümüz aynı zamanda otogar ve havaalanına yakınlığıyla ulaşım konusunda biz öğrencilere büyük avantaj sağlıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kanuni Yerleşkesi

ybs

Fakültemizin üniversitenin ana kampüsünde yer almasının en büyük avantajlarından biride birçok tesise sahip olmasıdır. Yerleşkemizde futbol, basketbol, voleybol ve tenis sahaları bulunmaktadır. Ayrıca stadyum, kapalı spor salonu, fitness salonu ve olimpik yüzme havuzu da yerleşkemizde yer almaktadır.

Eğer etkinliklere katılmayı seven birisiyseniz KTÜ tam size göre çünkü kampüsümüz içerisinde yer alan Atatürk Kültür Merkezi ve Prof. Dr. Osman Turan Kongre Merkezi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Hep üniversite öğrencilerinin çimlerde yattığı resimleri görürüz ama gerçekte böyle olmadığı söylenir 😊 Karadeniz Teknik Üniversitesinde bu olay gerçek arkadaşlar. Şenlik Alanında arkadaşlarınızla istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Karadeniz’in yeşil ile mavinin buluştuğu bir bölge olduğunu bu alanda bolca hissediyorsunuz. Yemyeşil çimenin üzerinde uçsuz ve masmavi Karadeniz’i izlemek… Gerçekten muazzam.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi (Şenlik) Alanı

ktü

TRABZON’DA BARINMA

Üniversite öğrencilerinin en büyük dertlerinden birisi de kalacak yer ihtiyacı. Bu noktada Trabzon birçok imkan sunuyor. Kampüsün içerisinde devlete ait erkek öğrenci yurtları ve kampüse yakın noktalarda kız öğrenci yurtları bulunuyor. Eğer şansınız yaver gitmez ve kampüsün çevresindeki yurtlardan biri size çıkmazsa üzülmeyin çünkü diğer devlet yurtları Trabzon’a çok yakın olan merkez ilçelerde bulunuyor örneğin Yalıncak ve Yomra ilçeleri gibi. Ayrıca alternatif olarak kampüsün çevresinde birçok apart ve öğrenciler için kiralık ev bulunmakta. Yurtlar hakkında detaylı bilgiler için Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 

SOSYAL YAŞAM ve TRABZON

Eğer doğayı seven bir yapınız varsa Trabzon sizi çok mutlu edecek. Yaylalarıyla, deniziyle, horonuyla ve kemençesiyle kendinizi farklı ama köklü bir kültürün içinde bulmanızı sağlayacak. Şehrimizde öğrencilerin sık sık gittiği Forum Alışveriş Merkezi hemen kampüsümüzün aşağısında bulunuyor. Burada alışveriş ihtiyaçlarınızı giderebilir, arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Canınız deniz havası almak isterse Ganita Sahili sizleri bekliyor olacaktır.  Ayrıca çevre illere, yaylalara ve Batum’a sık sık turlar düzenleniyor. Doğayı seven bir yapınız varsa ve yağmuru seviyorsanız Trabzon ve Karadeniz sizi mutlu edecek.

Üniversite hayatı deyince kulüplerde öğrencilerin olmazsa olmazıdır. KTÜ öğrenci kulüpleri açısından oldukça geniş bir skalaya sahip. Hatta yeni eğitim-öğretim yılında üniversitemizde “Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu” kurulmasına yönelik çalışmalarda devam ediyor. Kısacası üniversitemiz kulüp konusunda beklentilerinizi karşılayacaktır.

YBS DERS İÇERİĞİ ve AKADEMİK KADRO

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bende yeni bir YBS öğrencisi olduğumdan dolayı bu bölümde internetten aldığım bilgileri değil kendi deneyimlerim kadarını anlatmak istiyorum. İlk sene ders programı işletme ağırlıklı diyebiliriz sadece “Bilişim Sistemleri ve Teknolojilerine Giriş” temel bilgisayar eğitimi alıyorsunuz. İlk senenin ikinci döneminde ise “Algoritma ve Programlamaya Giriş” ve “Veri Tabanına Giriş” dersleri ile yazılım ve veri tabanının temellerini atmaya başlıyorsunuz. Bu dersler ilk başta size zor gelebilir hatta bu dersler yüzünden bölüme küsenlerde olabiliyor 😊 eğer ilk başlarda biraz dişinizi sıkıp üzerine düşerseniz boş zamanlarınızda zamanla hem keyif almaya başlıyor hem de bölüm dersinizde başarılı olmanın verdiği gururu yaşıyorsunuz. Bölüm derslerimize kendi bölüm hocalarımız giriyor ve bölüm hocalarımız gayet öğrencilere karşı ilgili. Akademisyen sayısının eksik kaldığı derslere diğer fakültelerden hocalar derslerimize giriyor. Eğer derslere ilgi gösteren bir öğrenciyseniz zaten her eğitmen size ilginizin karşılığını veriyor buna emin olabilirsiniz.

Son olarak yeni bir bölümde yeni bir öğrenci olarak elimden geldiğince sizlere KTÜ’de YBS öğrencisi olmayı anlatmaya çalıştım. Eğer kafanıza takılan bir yer veya cevabını alamadığınız bir sorunuz olursa bana aşağıda vermiş olduğum Linkedin hesabımdan ulaşabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler umarım her şey gönlünüze göre olur 😊

www.linkedin.com/in/mustafamertkisa

 

 

Yazar

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. KTÜ’deki Erasmus anlaşmalarına baktım 2021 yılına kadar YBS için Erasmus yoktu. 2021’den sonra yapmayı düşünürler mi?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: