10 Soruda Üniversite SerisiDEVLET ÜNİVERSİTELERİRöportajYBS Dünyası

Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

10 Soruda Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Tercih dönemi devam ederken biz YBSBLog olarak , 10 Soruda Üniversite Serisi adlı röportajımıza son hızla devam etmekte. Bugünkü röportajımıza ise Karadeniz Teknik  Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hocalarından Doç. Dr. M. Hanefi CALP ile devam ediyoruz. Siz değerli Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adayları için hazırladığımız 10 soru ile Karadeniz Teknik  Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında sizlere bilgiler topladık. Buyrun hep beraber bu bilgilere göz atalım.

 

1) Ben kimim? (Kendinizden bahseder misiniz)?

 

Ben Doç. Dr. M. Hanefi CALP. 2002 yılında Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü, 2006 yılında ise Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum.

2006-2009 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bilgisayar Öğretmeni olarak görev yaptım. Daha sonra 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladım. Aynı yıl, lisansüstü eğitimim için Gazi Üniversitesi’ne görevlendirildim. Yüksek lisans eğitimimi 2011 yılında Gazi Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Bölümü’nde, Doktora eğitimimi ise 2017 yılında Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde tamamladım.

Halihazırda, Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde öğretim üyesiyim. Ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok akademik çalışma içerisinde bulundum. Halen KTÜ YBS Anabilim Dalı Başkanlığı ve Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmekteyim.

 

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, her şeyden önce İşletme, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği alanlarını kapsayan disiplinler arası bir bölümdür. Bununla birlikte YBS; kurum içinden veya kurum dışından elde edilen verilerin bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla işlenerek karar vericilerin etkin, hızlı ve doğru kararlar alabilmesini amaçlar. Bu doğrultuda; daha az maliyet ve insan kaynağı ile iş süreçlerini icra edebilen, yeni iş modelleri ve tasarımlar geliştirebilen, maksimum düzeyde ve etkin bir şekilde teknoloji kullanabilen, işletme faaliyetlerinde optimizasyonu ortaya koyan, işletmelerin dijitalleşmesini sağlayabilen ve karar vericilere yardımcı olacak uzmanlar yetiştiren güncel bir bölümdür.

 

3) Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nasıl Bir Fakülteye Sahip?

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olan fakültemiz; vizyon sahibi, altyapısı güçlü ve alanında uzman öğretim elemanları ile dikkat çekmektedir. Bölümümüz, oldukça dinamik ve öğrencilere karşı ilgili akademik personele sahip olmakla birlikte diğer bölümlerden aldığımız destekle öğrencilerimize kaliteli bir eğitim imkanı sunulmaktadır. Bölümümüz, günümüz rekabet ortamında ayakta kalmayı sağlayacak nitelikte derslere ve içeriklere sahiptir. Ayrıca, bölümümüzün uygulama dersleri üst düzey teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarımız aracılığıyla etkili bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bununla birlikte, üniversitemizin Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin alt yapısı ve imkanları da öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Fakültemiz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için: BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

 

4)Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü için Staj İmkanlarınız var mı ?

 

Öğrencilerimiz için resmi staj imkanını henüz sağlayamadık. Ancak, gerekli tüm çalışmalarımız hazır olup üniversite yönetiminin onayı beklenmektedir. En kısa zamanda bu imkanı öğrencilerimize sağlamayı hedefliyoruz.

 

 

5) Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencileri için Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus, Mevlana, Work and Travel vb.) var mı?

 

Bölümümüzün Erasmus Staj imkanı vardır. Ayrıca, yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılmak amacıyla paydaş kurumlarla iletişime geçilmiş olup süreç devam etmektedir.

 

 

6) Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

 

Köklü ve teknik bir üniversite olmamız dolayısıyla eğitim-öğretim faaliyetleri, öğrenci merkezli ve uygulama ağırlıklı bir anlayışla icra edilmektedir. Hem dinamik ve alanında uzman akademik kadrosu hem de üst düzey teknolojik alt yapısıyla öğrencilerin ufkunu ve bilgisini arttıracak birçok akademik gezi, konferans, sempozyum, çalıştay, bilgilendirme toplantısı ve projeler yapılmaktadır. Üniversitemiz, bölgesel konumu itibariyle de caziptir. Eşsiz güzellikleriyle Karadeniz Bölgesi, öğrenciler için birçok sosyal gezi ve faaliyet potansiyeline sahiptir.

 

7)Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

 

Bölümümüzün dili Türkçe’dir. İngilizce Hazırlık yoktur.

 

 

8)Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemler Bölümünün  eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

 

Doğası itibariyle disiplinlerarası bir bölüm olan YBS bölümümüzde; İşletme, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği alanlarının herbiri için dengeli bir ders planı hazırlanmıştır. Eğitim-öğretim sürecinde öğrencilerimizin elde ettikleri kazanımlarla özellikle mezun olduktan sonra ve iş hayatında karşılaştıkları problemlere çözüm önerisi sunabilecek şekilde bir ders planı oluşturulmuştur. Halihazırda bulunduğumuz konumla yetinmeyip güncel konuları ve alanları dikkate alarak öğrencilerimizin daha kaliteli bir eğitim almalarını sağlayacak bir ders programı üzerinde çalışılmaktadır.

 

Ders planı için http://www.ktu.edu.tr/dosyalar/ybs_8ef85.pdf

 

Ayrıca, öğrencilerimiz için İİBF fakültesinin tüm bölümleri, İstatistik ve Bilgisayar, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Sosyoloji bölümlerinde yandal ve çift anadal eğitim imkanı bulunmaktadır.

 

 

9) Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Gelecek  öğrencileri Neler bekliyor?

 

Öğrencilerimizi herşeyden önce huzurlu ve keyifli bir şehir bekliyor. Öğrencilerimiz, eşsiz doğası ve samimi insanıyla güvenli bir ortamda eğitim imkanına sahip olacaklar. Bununla birlikte, bölümün genç ve dinamik öğretim elemanları ile çekinmeden iletişime geçebilecekler ve akademik hayatlarında yaşayabilecekleri her türlü sorunlara rahatlıkla cevap bulabileceklerdir. Mezun olduklarında hem sosyal hem özgüveni yüksek hem de akademik yeterlik bakımından yetişmiş birer bireyler olarak iş hayatına atılabileceklerdir.

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

 

Herşeyden önce Yönetim Bilişim Sistemleri, ülkemizde ve dünyada oldukça önemli görülen, geleceğin mesleklerine alt yapı oluşturan ve bu mesleklere yön veren, özel ve devlet kurumları olmak üzere her alanda ve pozisyonda istihdam imkanına sahip olan çok değerli bir bölümdür. Öğrencilerimiz, bu hususu iyi idrak etmeli, şayet YBS bölümünü tercih etmeleri durumunda akademik becerilerine ve özyeterliliklerine uygun alanlarda kendilerini yetiştirmeye çalışmalıdırlar.

Bununla birlikte, her yıl resmi veya gönüllü olarak staj yapmalı, farklı alanlarda farklı iş süreçlerini icra eden şirketlerde mutlaka sorumluluk almalıdırlar.

Günümüzde en önemli kaynak haline gelen “veri” konusu üzerine yoğunlaşmalı, veriden bilgi elde etme, karar mekanizmalarına dahil etme ve optimizasyon sağlama amacıyla araştırma veya projelerde yer almalıdırlar.

Ayrıca, en az bir yabancı dil öğrenmelerini hatta mümkünse yurt dışı imkanlarından yararlanmalarını öneririm.

Son olarak, tercih dönemindeyiz. Tercih yapacak olan adaylarımızın özellikle içlerine sinecek şehir, üniversite ve bölüm üçlüsünü dikkate almalarını; bununla birlikte bölümün ders içeriklerini ve öğretim elemanı kadrolarını inceledikten sonra karar vermelerini tavsiye ederim.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adına bizi tercih edecek kıymetli öğrencilerimizi bekliyor, tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

 

 

 

Bizi kırmayıp ,bize vakit ayırdığı için değerli Doç. Dr. M. Hanefi CALP ‘a çok teşekkür ediyoruz. Umarım röportaj serimiz sizlere fikir sunmuş ve tercihlerinizde yardımcı olmuştur.

Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilir ve sizler için daha faydalı içerikler oluşturmamızı sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki Röportaj serisinde görüşmek üzere.

 

 

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: