Bilgi Akışı

İstenmeyen SMS ve Aramalar nasıl iptal edilir ?

İstenmeyen SMS ve Aramalar nasıl iptal edilir ?

 

Başlığı okur okumaz aniden bir heyecan geldi değil mi ? Onlarca istemediğiniz sms veya aramalardan bıkmış olmalısınız ki bu heyecanı hissedebildiniz.

Sizlerde ” İstenmeyen SMS ve Aramalar nasıl iptal edilir ? ” sorusuna cevap aramaktaysanız bu yazımı okumaya devam edin lütfen.

 

Sürekli gelen gereksiz mesajlar ve gereksiz reklam amaçlı aramalar son derecede can sıkıcı  bir durum.

Zaman zaman gerekli müşteri hizmetlerine şikayette bulunsak bile yeri geldiğinde hala istemediğimiz bu sms ve aramalar gelmeye devam etmekte. Bu yazımda sizlere E-devlet’ e yeni eklenen Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemini kısaca ele alıp bu istenmeyen gereksiz sms ve aramalardan kurtulmayı göstereceğim.

 

E-devlet’ e yeni eklenen Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşlar, daha önceden verdikleri tüm ticari elektronik onaylarını tek bir noktada  görebilecek ve kontrol edebilecek. Yani istediğiniz onayı reddedebilir veya aynı şekilde sms veya aramayı almaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde onayınız olmadan size herhangi bir sms veya arama gelmeyecek ve istenmeyen mesaj trafiği azaltılmış olacak.

 

 

İstenmeyen mesajlar nasıl iptal edilir? 

Şimdi gelelim “İstenmeyen mesajlar nasıl iptal edilir? “işlemlerine

İstemediğiniz Sms veya aramaları yönetmek için e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

 

E-Devlet SMS iptali nasıl yapılır?

 

e-devlet

 

E-Devlet SMS iptali nasıl yapılır?

E-Devlet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sisteme girip “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” ni aratmak.

E-Devlet Üzerinden Sms veya arama iptali için BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonra “Yeni İletişim Adresi Ekle” kısmından telefon numaranızı veya e-Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metni`ni okuyup onaylamanız gerekiyor.

e-Devlet üzerinden tek tek onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz.

150 bin adedin üstünde ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcıların sisteme verilerini yüklemesi için farklı süreler belirlendi.

Belirlenen sürelerde vatandaşın ret hakkını kullanmaması halinde, sisteme aktarılan veriler onaylı sayılacak. Eğer ki aradığınız iptal işlemi bulunmuyorsa daha sonra tekrar denemeniz gerekecek.

 

 

İleti Yönetim Sistemi nasıl kullanılır?

 

İleti Yönetim Sistemi nasıl kullanılır?

İleti Yönetim Sistemi`nin internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan sayfada öncelikle “Vatandaş Girişi” kısmına tıklamanız gerekiyor.

İleti Yönetim Sistemi üzerinden Sms veya arama iptali için BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmelisiniz.

Bir sonraki sayfada ise “Aydınlatma Metni” çıkıyor. Bunu okuduktan sonra, “Okudum, anladım” kutusunu işaretlemelisiniz.

Daha sonra, size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları tek tek inceleyebilirsiniz. Mesaj ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: