MEZUNLARYBS Dünyası

YBS Mezunu Y

Merhaba arkadaşlar ben Y.2019 yılı Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum. Bölüme 2015 yılında arkadaşımın tavsiye etmesi üzerine araştırdım ve gitmeye karar verdim, hatta tavsiye eden arkadaşımda 2019 yılı Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu oldu. Öncellikle neden Bartın Üniversitesini seçtiğimi anlatıyım sizlere. Bölüme gitmeye karar verdikten sonra oldukça fazla araştırdım mezun olanlara ulaştım internet üzerinden derslere giren hocalara kadar araştırdım ve 2 nedenle Bartın Üniversitesine gitmeye karar verdim. 1. Nedeni bilgisayarla vakit geçirmeyi sevdiğim ve yazılım ağırlıklı bir üniversite istediğim için, 2. Nedeni küçük ve memleketime yakın bir şehirde okumak istediğim içindi. Ve ilk tercihim olan Bartın Üniversitesini kazandım. Böyle bir üniversiteye gittiğim orada öğrenim gördüğüm ve mezun olduğum için gerçekten mutluyum. Çok iyi hocalarımız vardı bize hocalıktan ziyade abilik ablalık yapan ailemizin yokluğunu aratmayacak hocalarımız vardı buradan hepsine teşekkür ediyorum.

 

Ben Anadolu Lisesi mezunu olduğum için yazılım hakkında hiçbir bilgim yoktu. Sadece bilgisayar kullanmayı bilerek gittim bölüme. Bu yüzden benim gibi sadece bilgisayar kullanmayı bilen hatta onu bile bilmeyen arkadaşlarımızda kendilerine güveniyorlarsa tercih edebilirler. Bu bir dezavantaj ama çalışarak bu farkı kapatabilirsiniz yeter ki zamanınızı kendiniz için harcayın benim sınıfımda Meslek Lisesi mezunu arkadaşlarım vardı, daha önce bilgileri olduğu için bazı dersleri rahatlıkla anladılar diğer arkadaşlarıma göre ama hiç bilgisayar kullanmayı bilmeyerek gelen arkadaşlarımız bile başarı oldu bu derslerde çünkü artık internette her şey bulunuyor kaynak oldukça fazla herkes her bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor ve çalışırsanız başarabiliyorsunuz.

Şimdi size biraz da okul hayatımdan bahsedeyim. Biraz çalışarak biraz da arkadaşlarımın yardımları sayesinde yazılım ve algoritma derslerini başarıyla tamamladım. Diğer derslerden bahsedecek olursam 1. Sınıf dersleri temel olduğu için herkesin gördüğü ortak dersleri içermekteydi bir nevi lise 5 1.Sınıfın 2 dönemi ise daha çok zorlayan evet ben üniversiteye gelmişim dedirtecek şekilde zorlaşan konular ve derslerden oluşuyordu. Yazılımla ilgili ilk derslerde bu dönemde başlıyor. Buradan sonrada zamanla zorlaşan ama alıştığınız için zor olduğunu fark etmediğiniz dersler ve konularla uğraşmaya başlıyorsunuz. Ama okul bir şekilde bitiyor ve asıl zorluğun okulu bitirmekte değil okul bittikten sonra olduğunu anlıyorsunuz.

Okuldan 2019 Haziran ayında mezun oldum, ve inanın diplomamı hala gidip almadım. Çünkü kimse  size diploma sormuyor herkes size bilginizi soruyor onlara ne katacağınızı soruyor. Mezun olduktan sonra 1 ay kadar iş aradım internet üzerinden mailler attım başvurular yaptım çoğu yer geri dönmedi bile çünkü onlara referans olarak gösterebileceğim bir şey yoktu en önemlisi tecrübem yoktu. Daha sonra memleketimde yerel bir firmada bilgisayarlı muhasebeye geçmek istedikleri için bir iş teklifi geldi ve kabul ettim. İşe başlarken önceliğim tecrübe kazanmak olduğu için iş görüşmesinde maaş konuşmadım ve benden tam olarak nasıl bir sistem istediklerini anlatmalarını istedim. Bana artık işçilerin ve firmaların defterlerle hiçbir verisini tutmak istemediklerini ve nasıl bir sistemle bunu bilgisayar ortamına aktarabileceğimi anlatmamı istediler bende onlara bunun için bir Otomasyon sistemi yazabileceğimi veya düzgün şekilde hazırlanmış Excel tablolarıyla bunun çözülebileceğini anlattım. Onlar kullanmasının ve hazırlanmasının daha kolay olacağını düşündükleri için Excel istediklerini ve uygulamamı söylediler. Ben işe başladığım gün bütün tabloları hazırladım ve nasıl kullanacaklarını patrona ve diğer muhasebe elemanlarına anlattım. Hepsi yeni hazırladığım sistemden çok memnun kaldılar.

Aslında yaptığım çokta bir şey yoktu hatta hiçbir şey yoktu benim için hatta birazcık Office programlarına hakim bir kişi için oldukça kolay bir şeydi o tabloları hazırlayıp düzenlemek. 1.ayın sonunda Patronla maaş konuşmak için odasına gittim ve maaşımın ne kadar olduğunu sorduğumda adeta şok geçirdim bana  haftalık 250 TL vereceklerini söylediler. Ben tabiki bunu az bulduğumu ve bu paraya çalışamayacağımı söyledim. Size durumu şöyle açıklayım çalıştığım firmada ben hariç yaklaşık 65-70 kişi çalışmakta ve benim astım olan kişiler asgari ücret almaktaydı. Bana neden bu kadar az maaş teklif ettiğini sorduğumda benim genç olduğumu bakacak bir ailem olmadığını ve ülkenin o dönemde krizde olduğunu benim bunu staj parası olarak kabul etmemi belli bir zaman sonrada bana maaşımda zam yapacaklarını söylediler. Ben tabi ki haklı olarak böyle bir şeyi kabul etmedim ve işten ayrıldım. Tekrar iş aramaya başladım. Ve hala işsizim. Bu süre zarfında bir çok iş başvurusunda bulundum ve kabul edilmedim. Şimdi ki aklım olsa üniversitede elime geçen her boş dakikamı yeni bir şey öğrenmek için harcardım size en büyük tavsiyem kesinlikle her zaman yeni şeyler öğrenmek için kendinize vakit ayırmanız olacaktır. Şuan başka bir şeye odaklandım eğer başarılı olabilirsem sizlere tekrar yazarım.

En büyük tavsiyem kendinize güvenin ve inanın  her zaman kendinizi geliştirin. Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı ama artık öyle değil ekmek artık aslanın midesinde ve yaşamak istiyorsanız o ekmeği oradan almalısınız. Kendinize iyi bakın hepinize öğrenim hayatınızda başarılar dilerim.

 

Eğer bana ulaşmak konuşmak soru sormak isterseniz adminden ulaşabilirsiniz.

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selamlar.Çalıştığınız dönemde işte bir gününüz nasıl geçiyordu?Veya şu an çalışıyorsanız nasıl geçiyor?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: