MEZUNLARYBS Dünyası

YBS Mezunu Kübra OVA

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri  mezunu Kübra OVA

 

Merhaba ben Kübra OVA. 1998 İstanbul doğumluyum.Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri  mezunuyum.Bu yıl mezun oldum bölümümü 3.80 ortalamayla ve birincilikle bitirdim.

 

2016 yılında imam hatip lisesinden mezun oldum.Üniversite tercih dönemimde bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu bölümü araştırmaya başladım iş fırsatlarını ders içeriklerini araştırınca çok ilgimi çekti ve ilk sıralara yazdım.Üniversitem diğer üniversiteler göre taşrada kaldığı için biraz tereddüt etmiştim fakat okuluma gidince bu yargımın ne kadar haksız olduğunu anladım.Harika bir kampüsümüz birbirinden iyi hocalarımız var bir şeyler başarmışsam eğer çok kıymetli hocalarım sayesindedir.

 

 

Ben de üniversiteye başlamadan önce bilgisayarı  sadece oyun oynamak ve sosyal medya için kullanıyordum ben de işi en başından öğrenenlerden biriyim şu an bildiklerimin hepsini üniversite sıralarında öğrendim.Liseyi başka bir bölüm okuyup üniversite de bambaşka bir bölüme gittiğim için ilk dönemlerde bayağı zorlandım.İlginiz ve merakınız olduğu sürece o zorluklarda bir şekilde aşılıyor ve keyif almaya başlıyorsunuz.

 

 

YBS farklı alanların birleşimi olduğu için bir yandan programlama dersleri görürken bir yandan işletme ,pazarlama,yöneylem,iktisat vb. dersler görüyorsunuz. Eğer iyi bir ortalamanız olsun istiyorsanız çalışma düzeninizde bu dersler arasındaki dengeyi iyi kurmanız gerekiyor.Benim ders çalışma şeklimden bahsetmek istiyorum.Ben sözel ve sayısal derslerim için okulda ayrı bir deftere not tutar eve döndüğümde o günün notlarını başka bir deftere geçirirdim böylelikle tekrar da yapmış olurdum.Özellikle sözel dersler için çok işe yarar bir taktik herkese tavsiye ederim.Programlama derslerimde o gün yaptıklarımızı mutlaka alır evde kendi kendime üzerine bir şeyler koymaya çalışırdım. Disiplinli olmak da fayda var  herkes aynı şekilde ders çalışamaz herkesin öğrenme şekli farklıdır kendinizi tanımak düzen kurmak çok önemli.

 

Tabi bunların hepsinden önce her derse gitmek dersleri yakından takip etmek gerekiyor .😊

Çok klasik olacak ama İngilizce öğrenmeyi de unutmamak gerek . 😊

Zamanla ilgi alanlarınız değişiyor ve herkes kendine bir yol çiziyor.Benim yolumda dijital pazarlamadan geçiyor. 😊 Bu alana ilgi duyduğum için sürekli bu alanla ilgili eğitimlere katılıyorum bu alanla ilgili öğrenmem gereken her şeyi öğrenmeye çabalıyorum.Son iki yıldır bu işle ilgileniyorum ve online pazar yerlerinde benim de bir sanal mağazam var hem bu işi öğreniyorum hem de az da olsa para kazanabiliyorum.Bunları yaparken de  yüksek lisansa devam edeceğim.

 

Sizinde ilerlemek istediğiniz çalışmak istediğiniz bir alan varsa mutlaka onunla ilgili eğitimlere katılın sizden daha iyi bilen birilerine sorun. Bir şeylerin peşinden koşmamız lazım daha genciz koşacak çok yolumuz var değil mi? 😊

Ben de dört yıl önce bu okul biter mi diyordum bitiyormuş 😊 o yüzden geriye pişmanlıkla bakmamak için öğrenci olduğumuzu amacımızın öğrenmek olduğunu unutmamalıyız.

Biz ybs mezunları teknoloji okur yazarları olarak yetiştiriliyoruz.Bizler şirketlerde yazılımcılar,yöneticiler ve diğer departmanlar arasındaki iletişimi sağlayan uzmanlar olacağız.İletişim yönümüzün ve analiz yeteneğimizin kuvvetli olması gerekiyor.Tabi yazılımcı olmasak kod yazmasak bile bunlarla ilgili temel bilgilere sahip olmak gerekiyor.Çünkü yapılacak sistemlere hangi yazılımın entegre edilmesi gibi kararlar vermemiz gerekebilir.

Ybs mezunu olduğumuz için çok farklı alanlarda çalışma imkanlarımız var.Çok iyi bir yazılımcı da olabilirsiniz ,proje yöneticisi de, sistem analisti de olabilirsiniz.Bu sizin ybs okurken kazandığınız yeteneklere ve ilgi alanınıza bağlı.Bu sebeple mutlaka okuldayken çalışmak istediğiniz alanı belirler ve o alanda biraz olsun ilerlerseniz mezun olunca iş bulma imkanınız daha da artar en azından ne yapmak istediğiniz kesin olur. 

Benim taze bir mezun olarak diyeceklerim bu kadar 😊 Bunları bir arkadaş tavsiyesi olarak kabul edin ve kendinize iyi bakın .

 

 

İletişim:kubraova2@gmail.com

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu