10 Soruda Üniversite SerisiDEVLET ÜNİVERSİTELERİRöportajYBS Dünyası

Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ

 

Merhaba değerli arkadaşlar,

Tercih döneminde olan üniversite adayları için “10 Soruda Üniversiteler Serisi ” röportajımız hız kesmeden devam ediyor.

Bugün de röportajımıza Cumhuriyet Üniversitesi ile devam ediyoruz. Röportajımızı Cumhuriyet Üniversitesinden  yönetim bilişim sistemleri bölümü kurucularından Doç. Dr. M.  Ali ALAN ile yaptık. Çok vakit kaybetmeden hemen yaptığımız röportajda değerli hocamızın verdiği değerli cevapları inceleyelim. Buyrun sizlere 10 Sorunda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi.

 

1)Kendinizden bahseder misiniz?

Ben, Mehmet Ali ALAN (Doç. Dr.), Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) bölümünün kurucularındanım. Bir dönem bölüm başkanlığı, anabilim dalı başkanlığı (halen devam ediyor), şimdi ise bölüm başkan yardımcılığı görevini yürütmekteyim.

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

YBS, kısaca “Yönetim için Bilişim” olarak sloganlaştırdığımız, temelde işletme ve bilgisayar mühendisliği disiplinlerini esas alan hibrid bir bölümdür. Hibrid bölümler son zamanlarda daha fazla rağbet edilen bölümler oldular. Bu özelliği ile öğrencilerimizi, kimi zaman bilgisayar mühendisliği, kimi zaman ise işletme alanda iş yaparken bulabiliyoruz.

Ayrıca bölümümüz, ülkemizde fakülte düzeyinde kurulan ilk YBS’dir. Diğer YBS’lere göre teknik tarafımız biraz daha ağır basmaktadır. Bunu ders programlarımızdan görebilirsiniz.

 

3) Nasıl bir fakülteye sahipsiniz?

Fakültemiz 1994 yılında kurulmuş, 9 bölümü, 5000’inin üzerinde öğrencisi olan oldukça kurumsal bir fakültedir. Hemen hemen bütün bölümlerinde lisans öğretimin yanında lisansüstü öğretim de yapılmaktadır. Ayrıca fakültemize ait bir akademik dergi de bulunmaktadır.

4) Staj imkânlarınız var mı?

 

Sosyal bilimler alanında faaliyet gösteren fakültelerde staj pek olmaz. Ancak üniversitemizde bulunan Teknokentteki bilişim firmaları aracılığı ile arkadaşlarımıza staj yaptırmaya gayret ediyoruz.

 

5) Yurtdışı imkanlarınız (Erasmus , Mevlana, Work and Travel vb.) var mı?

Bu imkânlar biraz üniversitelerle alakalı konular. Bizim üniversitemiz, hemen hemen bu imkânların hepsine sahiptir. Yeter ki, öğrencilerimiz istekli ve gayretli olsunlar.

 

6) Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

Üniversiteler, bulundukları bölgenin ve şehrin özellikleri ile farklılaşıyorlar. Sivas, Anadolu’nun tam kalbinde olan bir şehirdir. Ulaşım imkânları çok gelişkindir. 2020 itibarıyla hızlı tren de hizmete başlayacak. İki üniversitesi ile Sivas tam bir üniversite şehridir. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi öğrenci ve personele yönelik imkânları, modern yurtları, spor alanları, akademik yeterliliği ve 46 yıllık geçmişi ile genç nesillere meşale olmaya devam etmektedir.

 

7) Bölümün eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

Bölümümüzün öğretim dili Türkçedir. Ancak isteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfımız mevcuttur.

 

8) Bölüm eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

Biraz önce de söylediğim gibi, bölümümüz bilgisayar mühendisliği ile işletmenin karışımından oluşmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak derslerinin yarısı mühendislik alanı, diğer yarısı ise iktisadi ve idari bilimler alanına aittir.

 

9) Üniversitenize gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

Üniversitemize gelecek öğrencileri çok şanslı öğrenciler olarak değerlendiriyorum. İmkânları oldukça yüksek bir üniversiteye geliyorlar. Akademik alt yapısını tamamlamış, öğretim imkânları geliştirilmiş, barınma sorunu olmayan bir üniversite karşılayacak onları.

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

YBS’li olmak başlı başına bir ayrıcalıktır. YBS’li olmak herkesin yakalamaya çalıştığı çağı yönetmek demektir. Genç kardeşlerimi bunun bir parçası olmaya davet ediyorum.

 

 

Bizi kırmayıp bize vakit ayırdığı için değerli hocamız Doç. Dr. M. Ali ALAN ‘a teşekkür ediyoruz. 10 soru ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hakkında sizlere bilgiler sunduk. Umarım röportaj serimizden faydalanmış ve sizlere yön vermiştir. Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazarak daha fazla sizler için içerik üretmemizi sağlayabilirsiniz. Bir sonraki Röportaj Serimizde görüşmek üzere….

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: