10 Soruda Üniversite SerisiRöportajVAKIF ÜNİVERSİTELERİYBS Dünyası

İstanbul Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

10 Soruda İstanbul Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Herkese merhaba arkadaşlar, ”

10 Soruda Üniversite Serisi “adlı röportajımızı sizlerin de en çok merak ettiği İstanbul Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile yapıyoruz. Yazılı röportajımızı Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bölüm başkanı Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu ile yaptık. Değerli hocamıza yöneltiğimiz 10 soru ile İstanbul Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında sizlere bilgiler elde ettik. Tercih döneminde olan ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü adaylarının merak ettiği bir çok konuya değinip aydınlattık. Eğer siz de İstanbul Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü düşünüyorsanız röportajımız sizlere bir yol olacaktır.

 

 

1)Ben kimim? (Kendinizden bahseder misiniz)?

 

Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, 1987 yılında Kara Harp Okulu Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim dalından mezun olmuş, daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde 2001 yılında yüksek lisans, 2005 yılında doktora eğimini Sayısal Yöntemler anabilim dalında tamamlamıştır. 2012 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim dalında Doçent unvanını almıştır. 1997 yılından beri Beykent Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yeditepe üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde dersler vermiştir. 2015 yılından beri İstanbul Medipol Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri bölüm başkanlığı görevini sürdüren, Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu’nun başlıca bilimsel çalışma alanları veri madenciliği, makine öğrenmesi ve yapay zekadır.

 

Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu
Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu

 

 

2) Sizce Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri, yönetimi bilişim ile buluşturan multidisipliner bir alandır. Yönetim Bilişim Sistemleri, yöneticiye bir karar destek sistemi olarak hizmet verebilecek yazılımları, programları üreten, tasarlayan yazan ve yazdıran insanlar yetiştirir. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu, yönetimi bilişimle buluşturan bilimsel değerleri araştırabilen, bilişim ve yönetim araçları konusunda bilime katkı sağlayan bir birey haline gelir. Bilişimi bilen ve bilişimi kullanarak karar verebilen yöneticiler aynı zamanda da yöneticilere bilişim sağlayan bir ekip yaratır. Dolayısıyla, Yönetim Bilişim Sistemleri niteliklerine sahip personeller işleri daha hızlı, kolay ve iyi hale getirir. Bu nedenlerle, iş imkanları oldukça dinamik ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Her sektör ve firmada yönetimi bilişimle harmanlayacak insana ihtiyaç vardır. Birden çok disiplini ilgilendiren bölümün müfredatı ise, hem ekonomi, insan kaynakları gibi işletme hem de yapay zeka, programlama gibi bilişim bazlı derslerden oluşmaktadır.

 

 

3) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü  Nasıl bir fakülteye sahipsiniz?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesine dahildir. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde 11 lisans programı mevcuttur. Fakültemiz Kavacık Güney Kampüs’te bulunmaktadır. Fakültemiz uluslararası standartlarda bir eğitim verme anlayışını temel almaktadır. Bu anlayışımız tescillenmiş olup İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin birçok programı akredite olmuştur.

 

 

4) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencileri İçin Staj İmkanlarınız Var mı?

 

Evet, öğrencinin 8. Döneminde gerçekleşen staj zorunluluğu bulunuyor. Öğrencinin 4. Sınıfın 2. Dönemi dersleri bitiyor ve bu dönem stajını gerçekleştiriyor. SSK okul tarafından karşılanıyor. Sonrasında da öğrenci mezun oluyor dolayısıyla stajını yaptığı şirkette devam etme şansı artmış bulunuyor.

 

 

5) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencilerinin Yurtdışı imkanlanları  (Erasmus , Mevlana,  Work and Travel vb.) var mı?

Üniversite öğrencilerimiz Mevlana, Farabi ve Erasmus değişim programlarından yararlanabilirler. Aynı zamanda İstanbul Medipol Üniversitesi’nin, Harvard ve USF gibi dünyanın farklı noktalarındaki saygın eğitim kurumlarıyla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde öğrenciler bir kısım lisans ve lisansüstü derslerini yurtdışında alabilirler. Stajlarını yurt dışında yapmak isteyen başarılı öğrencilerimiz ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan önemli kurumlarda akademik staj yapma fırsatına da sahip olabilirler.

 

 

 

6) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Olarak Diğer Üniversitelerden farkınız var mı?

 

Uzman akademik ve aynı zamanda sektör deneyimli güçlü bir kadromuz bulunmaktadır. Güçlü sektör bağlantılarımız sayesinde, sektörle iç içe planlanan uygulamalı program ve stajlar ile öğrencimiz iş dünyasına hazırlanmaktadır. Erasmus, ÇAP, Yandal gibi öğrencilerimizi destekleyecek programlarımız bulunmaktadır. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi bünyesindeki program zenginliği ve esnekliği ise, başarılı öğrencilerimiz için bölümler arası geçiş ve çift ana dal programlarından yararlanarak iki tane diplomaya sahip olmalarını sağlamaktadır. Fakülte olarak uluslararası standartlarda yüksek kaliteli bir eğitim vermekteyiz. Yönetim Bilişim Sistemleri’nin hem Türkçe hem de İngilizce programları akredite olmuştur. Kalitesi uluslararası akreditasyonla tescillenmiş programlarımız, öğrencilere kariyerleri için önemli avantajlar sunmaktadır. Fakültemizde bulunan bilgisayar laboratuvarları dışında, uygulamalı dersler için sadece YBS öğrencilerine ait bilgisayarlı amfi mevcuttur. Bunlarla birlikte, disiplin suçu olmadığı taktirde öğrencinin indirimi kesilmemektedir. Hatta, öğrenciye tercih indirimi ya da birçok burs imkanı sağlanmaktadır.

 

7) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümününün   eğitim dili nedir ve İngilizce hazırlık var mı?

 

Hem Türkçe hem de İngilizce olmak üzere iki ayrı programımız bulunuyor. Eğitim dili İngilizce olan programımızda İngilizce hazırlık zorunludur. Ancak öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli ise hazırlıktan muaf olabilir. İngilizce Dil Okulumuz akredite belgesi alan ilk birimimizdir. Türkçe program tercih eden öğrenciler de isteğe bağlı olarak hazırlık okuyabilmektedir.

 

8) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü eğitiminin ders ağırlığı nasıl?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri çok alanlı bir bölüm olduğundan; müfredatta yönetim temelli olarak işletme ağırlıklı ve bilişim temelli olarak teknik uygulamalı dersler bulunmaktadır.

Program bilgileri ve müfredat Buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

9) Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne  gelecek öğrencileri Neler bekliyor?

 

Üniversitemizi tercih edecek öğrenciler, akademik başarılarının yanında sektör deneyiminde bulunmuş akademisyenler ile yenilikçi bir müfredat göreceklerdir. Adaylarımızı üniversitemizin akademik başarısı yanında sosyal imkanlar ve aktif öğrenci toplulukları bekliyor olacak.

 

10) Ve son olarak hem YBS öğrencilerine hem de YBS adaylarına neler söylemek istersiniz?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri YÖK tarafından da bir anabilim dalı olarak kabul edilen akademik bir disiplin olmanın yanı sıra, sektörde uzman olarak görülen bir istihdam alanıdır.  Mezunlarımız veri analitiği, makine öğrenmesi , yapay zeka veya yazılım geliştirme, sistem analistliği konularında uzmanlaşmaktadır. Bu uzmanlıklarını aldıkları yönetim ile ilgili derslerle desteklemektedirler.

Aday ve halihazırda öğrenim gören öğrencilere tavsiyem, gelişen ve değişen koşullara ayak uydurarak uzmanlık alanlarını tüm meslek yaşamları boyunca geliştirmelidir. Üniversite öğrenimi sadece bir başlangıçtır.

 

 

Bizi kırmayıp vakit ayırdığı için değerli hocamız Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu ‘na çok teşekkür ediyoruz.

Umarım röportaj serimiz sizlere fikir sunmuş ve tercihlerinizde yardımcı olmuştur.

Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilir ve sizler için daha faydalı içerikler oluşturmamızı sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki Röportaj serisinde görüşmek üzere.

 

 

 

 

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: