ÜNİVERSİTELER

Altınbaş Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tanıtım Yazısı

Altınbaş Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Tanıtım Yazısı

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle kendimi tanıtmak istiyorum. Ben Cemal YÜKSEL, Altınbaş üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde araştırma görevlisiyim. Dünya çapında yaşanan küresel salgından dolayı yaşanan pandemi sürecinde emek veren ve hedefleri uğruna çalışan sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Şimdi bu çektiğiniz cefayı en güzel sefa ile taçlandırma zamanı!

YBSBlog’ta “Yönetim bilişim sistemleri nedir? Meslek yelpazesi nasıldır, hangi alanlarda çalışılır?” gibi soruların cevapları olduğu için sizlere bu yazımda “Neden Altınbaş Üniversitesi? Ders programı içeriği nedir? Diğer üniversitelere göre artısı nedir?” gibi konulara değineceğim. İstanbul’daki konumun güzelliği (Levent-4. Levent-Maslak-Ayazağa gibi iş sektörünün en canlı olduğu yerin ortası ve Taksim-Beşiktaş gibi sosyal yaşamın kalbinde olduğu😊) hakkında konuşmaya gerek var mı acaba? Bu bilgileri internetten rahat bir şekilde bulabilirsiniz.  O zaman ilk olarak Altınbaş üniversitesi’nin diğer üniversitelerden farkına değinelim:

 • Altınbaş üniversitesinde alınan eğitim sektöre yönelik olup sektör tecrübesine sahip hocalarımız ile derslerimiz gerçekleşmektedir. Akademik kadromuzdaki hocalarımızın CV’sini inceleyip size neler katacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Kampüsümüz, İstanbul’un kalbi olarak anılan “Gayrettepe” de yer almaktadır ve iş bulmak açısından bu durum sizin için en büyük avantaj yaratacak etkendir.
 • Mezun olduğunda istenilen “tecrübe” yi okurken oluşturma imkanı mevcuttur. 45 iş günlük yaz stajına ilaveten 4. sınıfta hem okurken hem de çalışmanızı sağlayan “İşletme Destekli Uzun Süreli Stajı/Bütünleşik Staj” dersi kapsamında CO-OP STAJ imkanımız mevcuttur. Sektörde tecrübe edinerek fark yaratmak isteyen öğrencilerimiz bu ders kapsamında dönem boyu hem okuyup hem de çalışabilme imkanına sahip olabilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz işletmeler https://aday.altinbas.edu.tr/Pages/3/kariyer-merkezi linkinde gözükmektedir. Öğrencilerimiz bölümümüzle ilgili pozisyonlarda staj yapmaktadır; örneğin CRM sistemi tasarımı, RFM Analisti, Büyük veri analisti gibi pozisyonlarda şu an staj yapan öğrencilerimiz bulunmaktadır.
 • “Bitirme projesi” dersi ile öğrencilerimiz mezun olduğunda CV’sine ekleyecek bir proje ile mezun olmaktadır. Aynı zamanda gönüllülük çalışmaları, toplumsal sosyal sorumluluk projesi gibi dersler ile daha sosyal bir öğrenci oluşumu sağlanmaktadır ve henüz okurken arkadaşlarıyla birlikte ortak bir projede bulunup CV’sinde sosyalliğini somutlaştırmaktadır.
 • Kendisini yazılım sektöründe geliştirmek isteyen öğrencilerimiz öncesinde Programcılıkta Algoritma Tasarımı dersi vererek algoritma mantığı en iyi şekilde anlatılmaktadır. Ardından Programlama I ve II dersleri verilerek C ve C# öğretilir. Devamında script temelli programlara giriş yapılarak günümüzde popüler ve güncel olan R ve Python programlama dilleri öğretilmektedir. Sunucu taraflı programlama dersi ile Node.js üzerinde işlemler yapılmaktadır. Özellikle R dilini kullanarak veri biliminde analizler yapılmaktadır.
 • Derslerimiz öğrencileri sektöre hazırlayıcı yöndedir. Örneğin; 1. Sınıfta alınan betimsel istatistik dersi ile etkin raporlar hazırlamayı, çıkarımsal istatistik ile elde ettiğiniz durumları yorumlayıp kararlarda etkili olmayı, istatistiksel öğrenme ile birlikte verileri istatistiksel olarak anlamlandırma mantığını kavramayı, bilgisayar becerileri dersi ile sektörde kullanılacak İler Excel uygulamaları ve püf noktalarını, veritabanı uygulamaları dersi ile çalıştığınız işletmenin verilerini en etkili şekilde depolamayı ve sorgulamayı öğrenip üzerinde işlem yapmayı öğrenebilirsiniz. Bunlar birkaç örnektir, ders programı ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız: https://ects.altinbas.edu.tr/DereceProgramlari/Detay/1/4522/4393/932001
 • Verinin yönetimi ve analizinin öneminin farkındalığı ile hazırlanan ders programımızda veri bilimine giriş, büyük veri analizi, veri madenciliği gibi dersler ile uygulamalı bir şekilde veri analizi yapılmaktadır. Makine öğrenmesi, derin öğrenme, birliktelik algoritmalarından bahsederken yapay zeka dersimizin de altını çizmek istiyorum.
 • Ders programımızda seçmeli ders takviyesi ile öğrencilerimiz istedikleri alanda kendini geliştirebilmektedir. Örneğin, aynı dönemde kendini yazılım alanında geliştirmek isteyen öğrencilerimiz Sunucu Taraflı Programlama, Mobil Programlama, Dijital Oyun Tasarımı gibi dersler alırken kendini yönetim alanında geliştirmek isteyen öğrencilerimiz ise örgütsel davranış, girişimciliğin temelleri, iletişim yönetimi, tedarik zincir yönetimi gibi dersler almaktadır. Aynı zamanda iş zekası, ERP, sistem analizi ve proje yönetimi gibi dersler ile direkt iş unvanına yönelik eğitim alabilme imkanları bulunmaktadır.
 • Ders programındaki derslere ilaveten kendini geliştirmek isteyen öğrencilere ek kaynaklar ilave edilerek müfredat dışında teorik gelişimini sağlayıp projeler ile uygulamalar yapılmaktadır. Örneğin, VT Uygulamaları dersinde SQL anlatılıp kendini Database alanında geliştirmek isteyen öğrencilerimize T-SQL, PostgreSQL, MySQL gibi konuların bulunduğu ek kaynaklar ile takviyeler yapıp projeler gelişimi sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz kendi arasında koordineli bir şekilde proje geliştirip CV’sini okurken zenginleştirme imkanı bulmaktadır.
 • Altınbaş üniversitesi olarak 25 ülkeden 127 farklı üniversitelerde Erasmus yapma fırsatı bulunmaktadır. Erasmus öğrenim hareketliliğinin yanında erasmus staj hareketliliği, Avrupa gönül hizmeti, erasmus gençlik değişim projeleri ve luslararası değişim gibi değişim programları alternatifi bulunmaktadır. ÇAP imkanlarının zenginliği ile YBS okurken aynı zamanda başka bölümü okuyabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerimizin yararlanabileceği marka anlaşmaları https://aday.altinbas.edu.tr/Pages/11/anlasmalar da yer almaktadır.
 • 63 aktif öğrenci kulübümüz bulunmaktadır. https://aday.altinbas.edu.tr/Pages/9/kulupler da kulüp bilgileri yer almaktadır.

 

Üniversitemizin tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=V0h9gGbA1kU

Bölüm başkanımız tarafından yönetim bilişim sistemleri bölümünün tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=DKY1sByrgfc

İletişim için cemal.yuksel@altinbas.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Umarım kendiniz için “en iyi” ve “doğru” tercihi yaparsınız.

Yazar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: