Bilgi Akışı

Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Dünyaca ünlü girişimci olan Elon Musk aslında Güney Afrikalıdır. 1971 yılında Güney Afrikanın başkenti Pretorya’da doğmuştur. İlerleyen zamanlarda adından çokça söz ettirecek olan Musk tam bir kitap aşığıdır.

Yazdığı kitabında şunları söylemiştir:”Benim için günde on saat gayet normaldi. Hafta sonları günde iki kitap bitirirdim.”diyen Elon Musk o zamandan ilerde nasıl girişimci olacağının sinyallerini vermiştir. Dünyaca ünlü ve 200 ülkede kullanılan ödeme sistemi olan paypali büyüterek 1.5 milyar dolara satmıştır. Bunun üzerine cebine giren 160 milyon dolarla hayatının sonuna kadar rahat yaşamaktansa Space X, Solar City ve Tesla gibi şirketlere yatırım yapmıştır. Space X uzay sektörü , Solar City güneş enerjisi sektörü ve Tesla otomobil sektörü üzerinedir. Yaptığı bu üç yatırım üçüde birbirinden riskli olmasına rağmen üçündende başarılı olmuştur. Geçtiğimiz günlerde twittera yapılan hack saldırısında hesabı çalınmıştır.Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Elon Musk kimdir?
ELON MUSK

Nasaya Rakip SpaceX’i Nasıl Büyüttü?

SpaceX ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir. Uluslararası uzay istasyonuna bir uzay aracı yollayan ilk özel sektör uzay şirketidir. Bu başarının sahibi şirketin sahibi Elon Musk’ındır. Uzayda koloniler kurmayı hedefleyen Elon Musk ilk uzay aracını başarıyla fırlatmıştır. Musk dünyanın sonunun iyiye gitmediğini düşünerek uzayda koloni kurmak için çalışmalar yürütmektedir. SpaceX bugüne kadar elde ettiği başarılarla bazı devlet ve şirketlere başarısını kanıtlamıştır.SpaceX bazı başarıları şunlardır:

  • 28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket (Falcon 1);
  • 9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi;
  • 25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi
SpaceX
SpaceX

Elektirikli Araba Devi Tesla

Elektiri araba üreticisi olan Tesla oldukça başarılı bir firmadır. Elektirikli ve spor araba üretmeyi amaçlayan Tesla hisseleri halka açık bir şirkettir. Elon Musk’ın şirketi satın almasından sonra adından daha da çok bahsettirmiştir.

İlk elektirikli spor arabası olan Tesla Roadster ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Tesla araçlarından en üst düzey teknolojiyi kullanarak üretmiştir.Dünyada gittikçe yaygınlaşmaya başlayan Tesla elektrikli araçlar günümüz dünyasını şekillendireceğe benziyor. Yazıyı Elon Musk’ın şu sözleriyle bitirmek istiyorum:”Başarısızlık bir opsiyon değildir. Eğer başarısız oluyorsanız inavasyona yeterince önem vermiyorsunuz demektir.” 🙂

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: