Bilgi AkışıYBS Dünyası

İşletmelerde Mobbing

İşletmelerde Mobbing

      Merhaba sevgili dostum, insan hayatının her aşamasında, her zaman diliminde, zorba insanlarla mücadele etmek zorunda. İkili ilişkilerde, okulda, hatta internet ortamında bile zorba insanlarla karşılaşabiliyoruz. Maalesef ki aynı insanlar; yarın bir gün çalışacağımız, belki de çalışmakta olduğumuz işletmelerde de mevcut durumda. Bu yazımda sizlere mobbingin ne olduğunu ve işletmelerde nasıl uygulandığından bahsedeceğim.

 

Mobbing Nedir ?

     Mobbing ;  psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.

Tabi ki mobbingin kelime anlamını bilmemiz, bizi ondan korumayacaktır. Bir çok insan yaşadığı bu gibi durumlarda kendisini suçlayabiliyor. Bir mobbinge ya da kötü muameleye maruz kaldığını bilmiyor. Gelin sizlerle beraber bir mobbing testi yapalım. Böylelikle yaşadığınız durumun mobbing olup olmadığını bilirseniz, kendinizi savunabilir, haklarınızı arayabilirsiniz.

 

Mobbinge maruz kaldığımızı nasıl anlarız ? Mobbing testi

 

 • İşyerinde, herhangi bir sebep olmaksızın birisi sizlere düşmanca bir tavır aldı mı ? bu düşmanca tavır, geçici bir şey olmaktan çıkıp uzunca devam mı ediyor ?

 

 • Birçok iş yerinde toplantılar yapılıyor ve senin dahil olduğun projelerle, işlerle ilgili toplantılar yapılırken sana toplantılarla ilgili çağrı gelmiyor mu ? bu toplantılardan dışlandığını ya da sana haber verilmediğini hissediyor musun ?

 

 • İş hayatında ortak kullanılan bir alana gittiğin zaman tanıdığın, beraber çalıştığın insanlar ortamı terk ediyor mu ? ve bu durum birden fazla kez tekrar etti mi ?

 

 • Girdiğin ortamda, diğer insanlar birden sessizleşiyor ve seninle konuşmuyor, ortamda bir sessizlik hakim oluyor mu ?

 

 • İş hayatında çok koşturuyorsun, inanılmaz çaba harcıyorsun. Belki de diğer çalışanlardan çok daha fazla mesaiye kalıyorsun. Ama buna rağmen bir övgü, tebrik ya da taktir almıyor musun ?

 

 • Hiç hak etmediğin halde, iş arkadaşından ya da amirinden, kaba, aşağılayıcı, küçümseyici sözler işittiğin oldu mu ?

 

 • İşin ile ilgili eksik kaldığın noktalarda, beraber çalıştığın insanlara soru soruyorsun ama bir şekilde karşı taraf bilmesine rağmen bunu yanıtlamıyor mu ?

 

 • Ufacık bir hata yaptığın zaman bile, çok büyük bir tepkiyle karşılaşıyor musun ?

 

 • Beraber çalıştığın insanlara, mail ya da telefon yoluyla ulaşmaya çalıştığın zaman karşılık alamıyor musun ?

 

 • İş yerinde, senden saklanan detaylar var mı ?

 

 • Aynı sürelerde ve aynı şartlarda çalıştığın insanlar, terfi, maaş artması yaşarken, sen yerinde mi sayıyorsun ?

 

 • İş hayatında, sana lakap takılıyor ve kusurlarınla dalga mı geçiliyor ?

 

 • İzin alırken zorlanıyor musun ?

 

 • Diğer çalışanlarının arkandan konuştuğunu, başkalarından duyuyor musun ?

 

Bu saydıklarımın çoğunu yaşıyorsan, ya da ilerde bir gün başına gelecek olursa, yüksek ihtimalle sen iş yerinde mobbinge maruz kalıyorsun. Mobbing beraber çalıştığın insanlar tarafından olabilir, bazen amirlerin, bazense altında çalışan insanlar tarafından gerçekleştirilebilir.

 

 

Mobbing ile mücadele :

İncelediğimiz zaman, insanların mobbing karşısında genellikle üç tip tavır aldığıyla karşılaşabiliriz. Bunlardan birincisi; iş yerini terk etmek, işi bırakmak ve mobbingden uzaklaşmak. İkincisi; mobbinge karşı sessiz kalmak, yapılanlara katlanmak. Üçüncüsü ise; mobbing ile mücadele etmek, dik durmak.

Eğer siz; birinciyi seçerseniz mobbingi bitebilirsiniz, ama her seferinde aynı olayla karşılaştığınızda aynı sonuca varabilirsiniz ve bir yerde tutunmak sizin için çok zor olur. İkinci yolu izleyen bireyler, sessizliği bozmadığı müddetçe daha fazla mobbinge maruz kalabilir ve psikolojisine ciddi anlamda zarar verebilir. Üçüncü yönteme başvuran bireyler mobbing ile mücadele ederken şu yolları izleyebilir;

    1. Mobbing ile Bireysel Mücadele

Çalışanların mobbing ile bireysel olarak mücadele edebilmeleri için öncelikle haklarını çok iyi bilmeleri ve haklarını aramaktan çekinmemeleri gerekmektedir. Kişinin öncelikle mesleki niteliklerini geliştirerek kendine özgüven yaratması gerekmektedir. Bu anlamda kişinin kendisini ‘kurban’ zihniyetinden kurtarması, kontrollü adımlar atarak, önündeki tüm seçenekleri değerlendirmesi gerekmektedir.

 

    2. Mobbing ile Örgütsel Mücadele

Mobbing her örgütte görülebilir. Bir başka deyişle her örgüt kendi psikolojik tacizcisini üretme yeteneğindedir. Bu nedenle de örgütler psikolojik tacizi yönetme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Örgütün ilk yapması gereken sağlam bir örgüt kültürü oluşturmaktır ki bu aşamada uzman psikologlardan da yardım alınmalıdır. Örgüt içerisinde huzurlu bir iş ortamının yaratılması psikolojik tacizi önleyici bir tedbirdir. Çalışanlar eğitilerek mobbing konusundaki farkındalıkları arttırılabilir. Bilhassa örgütler mobbinge karşı yaptırımlarını kesin olarak ortaya koymalıdırlar.

 

 

  3. Mobbing ile Toplumsal Mücadele

Mücadele Psikolojik tacizle toplumsal başa çıkma yöntemleri üç ana başlık altında toplanabilir:

 • İletişim Araçları : Sosyal medya araçları kullanılarak toplum psikolojik taciz konusunda bilinçlendirilebilir.

 

 • Telefon Yardım Hatları : Bugün dünyada pek çok ülkede psikolojik tacize uğrayanlara yardımcı olan destek hatları vardır. Ülkemizde bu amaçla Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170 hattı kurulmuştur. Psikologlar vasıtasıyla psikolojik taciz mağdurlarına destek sağlanmaktadır.

 

 • Sendikalar : Sendikalar, üyelerinin çalışma hayatındaki sorunlarıyla ilgilenen kurumsal yapılardır. Sendika temsilcileri işyerindeki psikolojik saldırıları araştırabilmekte, iş sözleşmesine psikolojik tacize karşı yaptırım maddeleri ekletebilmektedirler.

 

Aynı zamanda Mobbing ile Mücadele Derneği’ni de inceleyebilirsiniz.

Son olarak şunları söylemem gerekirse; mobbing ile mücadele etmeye karar verdiğin zaman, psikolojik destek almayı ve hukuksal haklarını aramayı unutmamalısın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: