İngilizceni Geliştirmek İçin Ne Yapabilirsin?

İngilizceni Geliştirmek İçin Ne Yapabilirsin?

Merhaba, biliyoruz ki İngilizce uzun zamandır hayatımızda önemli bir etken. Peki, biz İngilizcemizi geliştirmek için ne yapabiliriz bundan bahsedeceğim. Umarım yararlı olur.

 

 1) İNGİLİZCE KURSLARI

İnternetten ücretli / ücretsiz çok fazla kursa ulaşabiliyoruz, çoğu şey de olduğu gibi dil öğrenme konusunda da bize yararları olacaktır. Ayrıca bu kategoriye okulların hazırlık sınıflarını da eklemek istiyorum. Bir yıl boyunca İngilizce eğitimi almak eminim çok faydalı olacaktır. Tabiki istek ve azim olmazsa olmazlarımızdan.

 

2) İNGİLİZCE KİTAP OKUMAK VE DİZİ-FİLM İZLEMEK

Kitap okurken tabiki bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakmalısınız, bunun için de küçük bir kelime defteri çok işe yarayacaktır. İlk başta okuduğunuzu anlamayabilir, kelimeleri birleştirip anlamlı bir cümle oluşturamayabilirsiniz. Ama bu sizin vazgeçme nedeniniz olmamalı. Zamanla kelime dağarcığınız genişleyecek ve okuduğunuzu anlayabileceksiniz. Dizi-film izleme konusuna gelince kesinlikle izlediğiniz şeyler Türkçe altyazılı olmamalı hatta mümkünse İngilizce altyazılı da olmamalı. Orijinal dilinde sadece duyarak ve görerek izlemek size kulak aşinalığı kazandıracak ve zamanla duyduklarınızla gördüklerinizi birleştirerek anlamanızı sağlayacaktır.

 

3) GRAMER ÖĞRENMEK

Her dilin yapı kuralları vardır. Cümleleri doğru kurabilmek için bu kurallar ciddi önem taşır. Bunun için internetten veya bir gramer kitabından yardım alabilirsiniz. Öğrendiğiniz kuralları pekiştirmek için de kendi kendinize cümleler kurabilirsiniz hatta bu cümleleri bir deftere yazabilirsiniz. Okumak, duymak, konuşmak kadar yazmak da çok önemlidir. İngilizce yazıldığı gibi okunmayan bir dil olduğu için bazı kelimelerin yazımları kafa karıştırıcı olabilir. Bunu önlemek için de bir deftere notlar almak, cümleler yazmak işe yarayacaktır.

 

4) FONETİK ALFABESİNİ ÖĞRENMEK

Telaffuzunuzun doğru olması için İngilizce fonetik alfabesini bilmeniz gerekir. Tabiki ana dili İngilizce olmayan birinden mükemmel aksan yapması ve hiç hatasız konuşması beklenemez ama bu sorunları en aza indirmek her zaman iyidir.

 

5) BOL PRATİK YAPMAK

Ve son olarak bol bol pratik yapmak gerekiyor. Sadece kelime öğrenmek, gramer çalışmaktan bahsetmiyorum. Aynanın karşısına geçip o gün yaptıklarınızı İngilizce olarak kendinize anlatabilirsiniz. Güvenli gördüğünüz (ve gerçekten güvenli olan) uygulamaları kullanarak yeni yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz. Onlarla konuşmak sizi cümle kurma konusunda geliştirecektir ayrıca anlaşabildiğinizi görmek de sizi motive edecektir.

 

Umarım çıktığınız yolda başarılı olursunuz. Herkesi şimdiden tebrik ediyorum. Diğer YBSBlog yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın