Bilgi AkışıYBS Dünyası

Yönetim Bilişim Sistemleri Öğrencilerine Tavsiyeler

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımı okuyorsanız eğer yönetim bilişim sistemleri bölümüne meraklısınız yada bu bölümü okuyorsunuz. Sizlere birkaç tavsiyede bulunacağım. Ben yönetim bilişim sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim.

Yönetim Bilişim Sistemleri Okumak İsteyenler;

Management Information System – Yönetim Bilişim Sistemleri

Bu bölümü okuyacaksanız eğer, bilgisayar sizin bir parçanız olmalıdır. Bu yüzden bilgisayar başında oturmaktan , saatlerce bıkmadan çalışmayı da göze almanız gerekmektedir. Eğer bundan hoşlanmam yapamam diyorsanız oldukça zorlanabilirsiniz. Yazılım ve işletme derslerinin karışımında oluşan dersler farklı üniversiteler de yazılım ağırlıklı ve işletme ağırlıklı olabilir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış artık. Genellikle 1. sınıfta işletme ve genel kültür derslerinden oluşurken ilerledikçe yazılım dersleri artmaktadır. Yazılıma ilginiz varsa ve bilgisayar başında oturmaktan sıkılmam da diyorsanız. Sizlere tavsiyem hangi alana yönelecekseniz, okul başlamadan araştırmalarınız yapın ve 1. sınıfın sonunda bu kararı verin.Kalan 3 senenizi o alana yönelik çalışmalar yaparak geçirirseniz mezun olduktan sonraki süreçte uzman  olduğunuz alanda iş bulma şansınız daha çok olacağından emin olabilirsiniz.

Ybs Bölümü Nedir Diyorsanız Burada Bulabilirsiniz…

En çok duyduğum sorulardan birisi de “İlk sene bilgisayar almama gerek var mı?” 1. Sınıfa da bilgisayarınız olmasa da olabilir. Bana sorarsanız siz 1. sınıf da çalışmalara başlayıp, kendinizi geliştirirseniz rakiplerinizden öne geçersiniz. Örnek vermek gerekirse, 2. sınıf da rakiplerinize yetişmek için daha çok çalışmak zorunda kalmazsınız.

Yönetim Bilişim Sistemleri Okuyanlar;

YBS okuyanların bildiği üzere bize verilen derslerin hiç bir zaman yetmeyeceğini bilmemiz gerekir. Okulda verilen dersler zamanın kısıtlı olmasından ve farklı dersleri aynı anda aldığımızdan o derste (yazılım dilinde ) uzman olamıyoruz. Bu açığı kendimiz kapatmalıyız. Yöneleceğimiz alanı seçip, kendimize bir yol haritası çizmeliyiz.

Ben işletme , insan kaynakları kısacası yönetim tarafında uzmanlaşmak istiyorum diyenleri duyar gibiyim. Tabi bu sizin kararınız fakat ybs okuyorsanız iki tarafı da bilmeniz gerekmektedir. Yazılım bilginizi, yönetim bilginiz ile birleştirip, bilişim üzerine kurulmuş şirketlerin iş yapma süreçlerini yönetebilmemiz için yetiştiriliyoruz.

Sonuç olarak, ne olursa olsun kendimizi iyi yetiştirmeliyiz. Okul hiç bir zaman yetmeyecektir, hele ki böyle bir bölümde iseniz.

yönetim bilişim sistemleri ile ilgili görsel sonucu

Yönetim Bilişim Sistemleri OKUYORSANIZ KENDİNİZİ NASIL GELİŞTİRMENİZ GEREKİR ?

 • Online kurslara katılarak.
 • Bir yazılım dilinde ufak da olsa proje geliştirerek.
 • İngilizce kaynaklardan araştırma yaparak.
 • Sektörde yeni bilgileri takip ederek. (Kendinizi güncel tutmanız gerekir.)
 • İş alanlarını araştırıp, ileriyi görüp, hedeflerinize yönelik çalışmalar yaparak.
 • Üniversiteniz de aktif olan bilişim topluluklarına katılın.
 • bulunduğunuz şehirdeki yazılım ofislerini araştırın ve maddi bir beklenti olmadan kendinizi geliştirmek için çalışabilirsiniz.
 • Etrafınızdaki olup biteni iyi inceleyin. (En basitinden bir cafeye oturduğunuzda kullandığı yazılımı inceleyin.)
 • Hata yapmaktan korkmayın. Her hata bir derstir.

Yazar

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Üniversitelerin ders programlarına bakarak anlayabilirsiniz. Ybsblog instagram hesabımızda da öğrencilerin görüşüne göre paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: