TeknolojiYBS Dünyası

  4.0 VE 5.0 ENDÜSTRİ DEVRİMİ İLE TOPLUM

                         4.0 VE 5.0 ENDÜSTRİ DEVRİMİ İLE TOPLUM

Endüstri Devrimi 4.0,bu kavram yaklaşık 9 senedir literatürde ve sahada kendine geniş yer buldu. İlk kez 2011 yılında Almanya’da düzenlenen bir Teknoloji Fuarı’nda söz edilen Endüstri 4.0,ilerleyen yıllarda gelişerek adından söz ettirmeye devam etti. Dilerseniz Endüstri 4.0 ile ilgili konuşmadan önce onun öncülüne yani Endüstri 3.0’a bakalım.

 ENDÜSTRİ DEVRİMİ 3.0 OTOMASYON DEVRİ

Her şeyde olduğu gibi bu tip devrimlerde de mutlaka bir geçmiş öncül vardır ve Endüstri 3.0 bir diğer adı ile otomasyon devri bunlardan birisi. Dünyanın entegre olarak gerçekleştirdiği bir endüstri devrimi diyebileceğimiz bu devrim ilk PLC’nin üretilmesi ile birlikte tam anlamıyla başladı. “Endüstri 3.0 o günler için inanılmaz gereksinim duyulan bir devrimdi” desem yanılmış olmam gelin isterseniz Endüstri 3.0’ı bu kadar değerli yapan nedenleri inceleyelim;
-20. yüzyılın sonlarına gelinmişti ve üreticiler artık ellerindeki imkanların çok da tükenmez olmadığının farkındaydı. Çok yakın tarihlerinde 2 tane dev dünya savaşı gören bu nesil, ellerinde bulunanları en iyi şekilde kullanmak istiyordu.
-Dünya nüfusu giderek artıyordu ve bu ülkelerin birbirleri ile olan temasını dolaylı olarak arttırıyordu bu da rekabetin küreselleşmesini sağladı. Yani artık daha hızlı daha verimli ve daha ucuz üretim şarttı.
Endüstri 3.0 bu ve bunun gibi ihtiyaçlara bilgi teknolojilerini kullanarak çözüm getirdi. Ancak Endüstri 3.0 ile Endüstri 4.0’ı birbirinden basitçe ayırmak gerekirse; Endüstri 3.0 boyunca hiçbir makine insan olmadan çalışamamıştır insan gücü azalsa da hep yüksek ihtiyaç duyulmuştur çünkü dönemin teknolojisi veriyi kendi kendine toplayacak ve kendi arasında entegre olacak robotlar ve bilgisayarlar üretmeye müsait değildi.Endüstri 4.0’da hedeflenen tam olarak bu daha geniş hacimli üretimlerin uzaktan kontrolü(bu asla istihdamın azalacağını çağrıştırmasın sizlere).

ENDÜSTRİ DEVRİMİ 4.0 İNTERNET DEVRİ

Endüstri 3.0’ın da getirdiği gelişme ortamı ile hızla gelişen teknolojik ve endüstriyel devrimler, internetin ve yapay zekanın yerleşmesi ,taleplerin ve ihtiyaçların değişikliğe uğraması, küresel rekabetin her geçen gün durdurulamaz bir hızda gelişmeye başlaması yaklaşık 40 sene tahtında oturan Endüstri 3.0’ı yerinden almaya yetmişti. Artık onun yerinde bu olağanüstü hıza olağanüstü hızla entegre olabilecek teknolojiyi hedefleyen robotların ön planda olduğu ve tartışmaları da beraberinde getirecek Endüstri 4.0 gelmişti. Endüstri 4.0’ın tarihçesine basitçe bakacak olursak; batılı devletlerin Çin’in olağanüstü ticari faaliyetleri karşısında gard alıp atağa geçmesi için gerekli teknolojileri sağlama amacı taşır diyebiliriz. Endüstri 4.0’ın amaçları arasında: Makinelerin(yani hedeflenen robotların) kablosuz bir şekilde iletişim kurması, verilerin çok hızlı bir şekilde gerekli yerlere ulaştırılması ve Endüstri 3.0 ile ondan önceki devrimlerde olduğu gibi üretimde verimliliği arttırmak ilk hedef olarak belirlenmemiş, tam tersine 21. yüzyıl teknolojisi ile üretimden istediği verimi alabilen insan artık Endüstri 4.0 ile üretimde hız artışı, hata payını ve iş gücünü azaltma gibi üretim esneklikleri üzerine hedef koymuş bulunmaktadır .Endüstri 4.0’ın en çok tartışılan yanlarından birisi ise, insanı odak merkezinden çekiyor mu çekmiyor mu tartışmalarıdır(bu tartışmaların yaşanmadığı Japon Endüstri Devrimi olan Toplum 5.0’a yazının devamında değineceğiz).Bu tartışmalar on yıldır aralıksız devam ederken herhangi bir endüstri devriminin insanın faaliyetini öne çıkarmak gibi bir amacı olmadığını özellikle son 2 endüstriyel devrimin böyle bir amaç asla ama asla taşımadığını hatırlatmakta fayda var.Ancak Endüstri 3.0’dan sonra olduğu gibi Endüstri 4.0’dan sonra da iş imkanları artacak ve insan yine aklını kullanarak üretim süreçlerine en büyük katkıyı yapacaktır.Araştırmacılara göre Endüstri 4.0 ilerleyen yıllarda dünya genelinde istihdamı %6 ila 7 gibi bir artışa vesile olacak.Bu hiçte azımsanmayacak bir istatistik tahmini dersek yanlış olmaz.

NEDİR BU ENDÜSTRİ DEVRİMİ 4.0’A ENTEGRE EDİLMİŞ TOPLUM 5.0-SÜPER AKILLI TOPLUM-

Toplum 5.0 adından ilk kez Japonya 5. Bilim ve Teknoloji Temel Planı’nda söz ettirmiştir Endüstri 4.0 incelendiğinde toplum ihtiyaçlarını karşılıyor gibi görünse de insan doğasını arka plana atan ve endüstri odaklı bir devrim olduğu görülmektedir.Buna karşılık olarak Japonya endüstri devrimini bu çizgide sürdürmek istememiş ve Toplum 5.0 kavramını yani insan ile teknolojiyi birleştiren süper akıllı toplumu hedefleyen bütüncül bir düşünce çizgisi üzerinde endüstri devrimi yapmaya karar vermiştir(Belki de Endüstri 4.0’ın batıdaki devletlerce Çin’e karşı uygulamaya konulmuş bir amaç niteliği de taşıdığını düşünürsek Japonya burada ne Batı Furyasına ne de Çin Furyasına kapılmak istemeyerek kendi çizgisini oluşturmak istemiştir).Toplum 5.0 endüstriyel gelişmenin yanında insanların eğlenebileceği ve işe yarar ürünler geliştirmeyi(Drone,İnsansız araçlar,VR,Uzaktan kumandalı sistemler…) ve insan aklını da işin içine katmayı amaçlamaktadır.İstihdama olumlu katkı sağlayacağı inanılan Toplum 5.0,Endüstri 4.0 kadar dikkat çekici istihdam rakamlarına sahip değildir bunun nedeni sadece Japonya’da uygulanmaya konmasıdır ancak şüphesiz dünya devlerinden olan Japonya bu hamlesi ile yarışta en ön saflarda kalmayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: