OYUN OYNATARAK EĞİTİM VE ÖĞRETİM!

OYUN OYNATARAK EĞİTİM VE ÖĞRETİM!

Oyun oynatarak eğitim ve öğretim, pandemi süreci boyunca eğitim ve öğretimde oluşan kopukluklar, isteksizlik ve buna benzer olumsuz sonuçlarla baş etmede oldukça işe yarar bir yöntemdir. Teknolojinin hayatımıza bu denli girmesi iyi olduğu kadar kötü sonuçlar da getirebiliyor. Hele ki çocuklarımızın bilinçsiz şekilde içinde hapsolduğu, derslerine rağmen içinden çıkamadığı ve bu girdapta kaybolmaları tüm ebeveynler için büyük bir sorun haline gelmiştir. İşte tam bu noktada öyle bir hamle yapılmalı ki çocuklarımız haz aldıkları ortamda eğitimini sürdürmelidir. Ancak bu şekilde ilerleme kaydedilebilir.

 

Oyun oynatarak eğitim ve öğretim

Oyunlaştırarak Nasıl Eğitebilirim ?

  • İlk olarak çocuklarınızın hangi tür oyunlardan zevk aldığını bilmeniz gerek. Bu oyunların formatına uygun eğitimler düzenlemelisiniz. (Örn; yarış oyunu, zekâ oyunu, yemek oyunu, vb.)
  • Bu adımda teknolojiden destek almanız çok önemli. Bu konuda birçok platform mevcuttur. İster mobil oyunları ister bilgisayar üzerinden belirli sitelerin içeriği ile  bu süreci sağlıklı yönetebilirsiniz.
  • Eğer bilgisayar ve internetiniz mevcut ise size benim ve öğretmen arkadaşlarımın da kullandığı oyun oynatarak eğitim ve öğretim formatlı 2 platform önerisinde bulunacağım. Bunlar :  learningapps   ve  wordwall  siteleridir.

Bilgisayarsız ve İnternetsiz Nasıl Oyun Oynatarak  Eğitebilirim ?

“Ben çocuğumu radyasyondan uzak bir şekilde eğitmek istiyorum.” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Sizler için de önerimiz var.  Doğaçlama oyunlar tasarlayabilirsiniz. Kağıt, kalem hatta belki 4 köşeli bir halı bile işinize yarayabilir. 🙂

Sizler için birkaç öneri :

  • Matematik çarpım tablosu ezberi için ; en az iki yarışmacı(çocuklarınız ya da çocuğunuzun arkadaşı) kendilerine halının bir köşesini seçer. Dışardan 3. kişi çarpım tablosundan çarpım soruları sorarak yarışmayı sürdürecektir. Soruyu ilk bilen ve söyleyen yarışmacı diğer köşeye geçmeye hak kazanır. Bilemeyen yarışmacı ise yerinde kalır. İlk kim başlangıç köşesine ulaşırsa yarışmayı o kazanır. Böylelikle yarış formatlı bir matematik çalışması yapabilirsiniz 🙂
  • Türkçe imla dersi için ;  1 kelime sığacak şekilde küçük kağıtlar kesip yanlış kelimeler yazarak çocuğunuzun doğrusunu kağıdın arka yüzüne yazmasını isteyebilirsiniz. Yanlış sayısı 0’a düşünceye kadar oyuna devam edebilirsiniz. Bir sonra ki oyunu 1 tık zor kelimeler kullanarak hazırlayabilirsiniz. Bu fikirleri sizler de geliştirebilirsiniz. Bu önerileri başlangıçta sizlere fikir olması adına veriyoruz.
  • İngilizce kelime ezberi için;  kağıtlar kesin ve bu kağıtlara ayrı ayrı  ingilizce kelimeler yazın. Aynı boyutta başka kağıtlara da Türkçe karşılığı olan kelimeleri yazın karışık şekilde masa üzerine dizin. Çocuğunuzdan ingilizce kelimelerin Türkçe anlamlarının bulunduğu kağıdı bulup eşleştirmesini isteyin. 🙂

Evet sevgili okurlarımız, sizler bu verdiğimiz fikirleri üstüne farklı metotlar ekleyerek geliştirebilirsiniz. Bizler sizlere oyun oynatarak eğitim ve öğretim hakkında başlangıç fikirleri sunduk. Beğenmenizi ve yarar sağlamasını umarak yazımı burada sonlandırıyorum.

Oyun Oynatarak Eğitim Ve Öğretim adına paylaştığımız bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında olumlu/olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz. Unutmayın ki sizler için buradayız. Her geri bildiriminiz bizler için çok önemlidir.

Sağlıcakla kalın 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın