Bilgi Akışı

En İyi 10 Programlama Dili

Programlama Dilleri

Merhabalar. İyi bir YBS mezununun programlama ile arasının iyi olması gerektiğinden dolayı bu yazımda sizinle öğrenebileceğiniz 10 programlama dilinden bahsedeceğim. Bu listeyi araştırmalarım ve kendi düşüncelerime göre yaptım. Unutmayın ki en pahalı basketbol ayakkabısı sizi nasıl iyi bir basketbolcu yapmazsa algoritma bilgisi olmadan en popüler ve aranan programlama dilini öğrenmek size bir şey katmayacaktır. Önemli olan ilk başta sevdiğiniz bir programlama diliyle algoritma mantığını öğrenmek ve ordan sonra kariyerinizin odaklanacağı yeri seçmektir. Hadi başlıyalım.

Size Stack Overflow’un 2020 de yaptığı anketin de linkini bırakıyorum çünkü yazımda bazen oradaki verilere değindim.
Stack Overflow 2020 Developer Survey

1) Python

python img

Her yerde karşımıza çıkan Python. Geliştirici dünyasın en popüler dillerinden biri. Yeni başlayanların da basit ve okunabilir synatxından dolayı tercih edilen Python bu kolay öğrenebilirliği sayesinde bilimciler, muhasebeciler. Stack Overflow un 2020 anketine göre iki yıl üst üste en çok öğrenilmek istenen dil Python oldu. Python’un en iyi olduğu yanlardan biri de Yapay Zeka ve Veri Bilimi. Django adında bir framework sayesinde de back-end geliştiriciler arasında da çok popülerdir.

Eğer programlamaya yeni başlayacaksanız ya da yapay zeka yönünde ilerlemek istiyorsanız Python öğrenmeniz gereken çok kullanışlı bir dildir.

2) Java

java img

Çoğu insan Kotlin in Java’yı öldüreceğini düşünüyor. Kotlin ne kadar android için ana dil seçilse de ve Java dan çok daha iyi özelliklere sahip olsa da Kotlin genellikle yeni yapılan projeler için kullanılıyor. Bu demek oluyor ki Java ile yapılan projelerin çoğu Kotlin’e aktraılmaktansa Java üzerinde geliştiriliyor. Beni yanlış anlamayın, Kotlin bence de Java’dan çok daha iyi ve kullanışlı bir dil ancak Java programlama dünyasının İngilizcesi gibi bir şey. Java geliştiriciliği hakkında Kotlin’e kıyasla çok daha fazla miktarda iş imkânı var. Java uzun süredir popüler olduğu için de internette bir sürü kaynak bulabilirsiniz.

Java geliştiricisi olmak istemiyorsanız bile öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü dediğim gibi Java programlama dilinin İngilizcesi gibi bir şey. İnternet ve kitaplar üzerindeki çoğu veri yapıları, algoritma vb. konular Java üzerinden anlatılıyor.

Eğer yazılım geliştirme konusunda profesyonel olmak istiyorsanız ve şirketlerde yazılım geliştirmek istiyorsanız Java ya bakmanızı öneririm.

3) JavaScript / TypeScript

js-img

Stack Overflow’un yıllık anketine göre 8 yıl üst üste en popüler programlama dili JavaScript oldu. Python ve Java gibi JavaScript de geniş çaplı bir dildir yani birden çok şey için kullanılabilir ama en güçlü olduğu kısım web ve mobil geliştirmedir. React Native kullanarak hem İOS hem Android ile cross platform geliştirme yapılabilir. JavaScript’in için işi kolaylaştıran çok güzel frameworkler var (React, Vue, Angular). Büyük topluluğundan dolayı da bir şeyde takılırsanız çözümünü bulmanız zor olmuyor.
TypeScript de JavaScript ile aynı işi yapan JavaScript üzerinden yazılan ve hatalarını düzelten çok kullanışlı bir dildir. Eğer TypeScript’in ne olduğunu merak ediyorsanız hakkında bir yazı da yayımladım. TypeScript Nedir ve Neden Bu Kadar Çok Kullanılıyor

Eğer web geliştiricisi olmak istiyorsanız veya cross-platform mobil uygulamaları geliştirmek istiyorsanız JavaScript öğrenmelisiniz.

4) SQL

db-img-programlama
SQL açılımı Structured Query Languege dir ve veri ile ilgilenirken kullanılan bir dildir. Hangi dili kullanırsanız kullanın veri ile ilgilenirken SQL kullanmak zorunda olucaksınız. Bu yüzden SQL bilmek çok önemlidir. Ancak SQL’i ilk dil olarak öğrenmemeği öneriyorum çünkü asıl potansiyeli başka bir dil ile kullanıldığı zaman ortaya çıkıyor.

Eğer veri tabanları ile ilgilenmek istiyorsanız SQL öğrenmeniz şarttır.

5) C#

charp-img-programlama

C# günümüzde en çok kullanılan dillerden biridir. Genlikle web aplikasyonlarında veya Unity oyun geliştirmelerinde kullanılan bir dildir. .NET piyasadki en hızlı ve en iyi web frameworklerinden biri. .NET in başka bir avantajı da tıpkı React.js gibi corssplatform yazılım geliştirilebiliyor. ASP.NET Core da Stack Overflow 2020 anketine göre en sevilen web framework ü olmuştur.

Oyun geliştiriciliğine başlamak veya .NET ile harika corssplatform aplikasyonlar yapmak istiyorsanız C# işini görecektir.

6) Swift

swift-img-programlama
Eğer hep app store da top liste giren bir aplikasyon yapmak istemişseniz veya aylık app store dan pasif geliriniz olmasını istemişseniz Swift sizin diliniz. Swift ile app store için uygulamalar yapıp koyabilirsiniz. Swift yeni başlayanlar için de Java gibi zor bir dile kıyasla anlaması gayet kolaydır. Swift’in performansı da çok iyidir. Ancak tek bir sorunu İOS aplikasyon yapımı için kullanıldığından en iyi şekilde MAC/OS de kullanılabiliyor.

Eğer İOS için uygulamar geliştirip app store a koymak isterseniz bunu Swift kullanarak yapabilirsiniz.

7) C / C++

cpp-img-programlama
C de C++ da öğrenmesi en zor dillerdendir. C++ ı yapan bilgisayar uzmanı Bjarne Stroustrup bile C++ bilgisinin 10 üzerinden kaç olduğu sorusuna 7 dedi. Ne kadar zor olsa da o kadar tatmin edici bir dil. C++ en hızlı dillerden biridir ve Windows aplikasyonları yaparken kullanılabilir. Öbür dillerin yapamayacağı üzere daha profesyonel geliştiriciler işletim sistemleri bile yapabilir. C++ da C# gibi oyun geliştirmede popüler olan bir dildir. C de programlama dillerinin annesi sayıldığı için C bilen biri öbür dilleri daha
kolay öğrenebilir.

Eğer çok iyi performanslara sahip kompleks aplikasyonlar yapmak istiyorsanız C++ en iyi performansa sahip dildir.

8) PHP

php-programlama
PHP genellikle server-side web aplikasyonları geliştirmekte kullanılmaktadır. PHP web geliştirmekte çok popülerleşmiş bir dildir. 35 yıldır piyasada olduğu için internet üzerindeki kaynakları da fazladır. Facebook ve Wordpress gibi dev firmalar da PHP kullandığı için çok iyi destekleniyor.

Eğer web geliştiriciliğine yeni bir seviye atlatmak istiyorsanız PHP bunu size sağlayacaktır.

9) Go

golang-img--programlama
Go, Google tarafından 2009 yılında piyasaya çıkan açık kaynak bir programlama dilidir. Syntax olarak Go, C’nin syntaxine benzer özellikler taşımaktadır. Stack Overflow 2020 anketinde en çok öğrenilmek istenen 3. Dil olmuştur. Çok geniş bir dildir. Networking, big data, vido editleme vb. konularda kullanılabilir. Yeni bir dil olduğu için ve Türkiye’de çok yaygınlaşamadığı için iş olanakları öbür dillere kıyasla daha az ama bu gidişle ileride Python kadar büyük bir dil olabilme potansiyeline de sahip.

CV nize Go gibi yeni bir dili ekleyerek yeniliklere uyum sağlama gücünüzü göstermek istiyorsanız G
oyu öğrenebilirsiniz. Çok zor bir dil de olmadığı için uzun süreceğini düşünmüyorum.

10) Ruby

ruby-img-programlama
Ruby kendi başına öbür dillere kıyasla daha az kullanılan bir dil. Ancak Ruby on Rails framework ü için tam tersi denebilir. Ruby on Rails, David Heinemier Hansson tarafından Ruby ile yazılan
açık kaynaklı bir web aplikasyonu geliştirme frameworkü. Ruby on Rails Framework ünde ihtiyaç duluyan bütün ekipmanlar var.

Nesne Yönemli Programlama yeteneğinizi basit bir dilde geliştirmek istiyorsanız veya web aplikasyonları geliştirmek istiyorsanız Ruby i tercih edebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Siz de favori programlama dilinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: