Bilgi Akışı

100 Yılın İcadı Transistörler

Herkese merhaba bu yazıda teknolojinin hem bu kadar gelişip hem de küçülmesini sağlayan en küçük parçadan “Transistörlerden” bahsedeceğim.

Kısa bir elektrik dersi:

  1. İletkenler: Elektriği sorunsuz iletirler Örnek: Bakır
  2. Yalıtkanlar: Elektriği iletmezler Örnek:Cam
  3. Yarı-İletkenler: Hem iletken hemde yalıtkan olanlar  Örnek: Silikon

Yarıiletkenler

Transistörler yarı iletken kısmına giriyor ve bizde burayı biraz açalım. Bir madde nasıl olur da hem iletken hemde yalıtkan olabilir, tabikide enerji(ısı) vererek. Yani silikon normalde yalıtkandır ama biraz ısıttığımızda iletken olur.

Transistörleri incelemeye başlamadan önce silikondan başlıyoruz çünkü transistörlerin yapı taşı silikondur.

Silisyum elementi kullanım alanları - Trend haberleri

Silisyumun değerlik elektronu 4’tür yani başka silikonlar ile etkileşime girdiğinde elektronların hareketi oldukça azdır. Ancak biz bu silikona değerlik elektronu 5 olan Fosfor atomunu enjekte ettiğimizde 1 elektron boşta kalır. Boşta kalan eletronda sayesinde elektronlar hareket eder ve akım iletilmesi sağlanır burada fazladan 1 adet elektron fazla olduğu için n-tipi transistör diyoruz.

 

Aynı şekilde 3 elektronlu atom olan Bor’u enjekte ettiğimizde ise 1 elektronluk boş yer kalır bu tip transistöre de p tipi diyoruz

Şimdi bu iki tip durumu birleştirirsek ne mi olur

2: PN Junction Diode-Forward Biased | Download Scientific Diagram

Tabi ki de diyot peki bu ne işe yarar? Diyot aslında tek taraflı akım sağlar. Elektronik cihazların çalışması için doğru akıma ihtiyacı vardır işte tam bu noktada diyotlar kullanılabilir. Prizlerimiz de kullandığımız alternatif akımı şarj cihazı ile doğru akıma çeviririz.  Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz https://www.youtube.com/watch?v=amVeqDlfQDk bu videoyu izleyebilirsiniz. Gelelim transistörlere

1 tane p tipi 2 n  veya tam tersi tipi silokunu birbirine yapıştırırsak işte size transistör olur . PNP Transistor Circuit Characteristics, Working, Applicationsnpn and pnp transistors | | TurkiyeElektronik Blog

Görüldüğü üzere 3 tane giriş var bu üç girişten base kısmına biraz akım uyguladığımızda anahtar açılıyor dünya değişiyor.

Bilgisayarlar tek bir dilden anlar o da 1 ve 0’dır. Transistör açıkken 1 kapalıyken 0 durumunda dır ve işlemcimizde de bunlardan milyarlarca var bunlar sayesinde işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Konu fazlaca teknik olduğundan en basit şekilde anlatma çalıştım eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Youtube’de  bununla alakalı bir sürü video var bakabilirsiniz.

Yazar

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: